rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 356 (356)

Toplam Ziyaret: 26.544.059 (24.401.363)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
24 Eylül 2023
Sayı : 1.013
Bu kayıt toplam
155 kez okundu.
fb sharer

SÜSLÜ KADINLAR, FARKINDALIK İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Her yıl olduğu gibi bu sene de 16- 22 Eylül tarihleri arasında dünyanın pek çok yerinde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, Mersin'de de renkli görüntülere sahne oldu.

Süslü kadınlar, farkındalık için pedal çevirdi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Hafta kutlamaları kapsamında Türkiye'nin çeşitli illerinde eş zamanlı olarak 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi personelleri de destek verdi. Üretici stantlarının da yer aldığı etkinlikte, kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini satışa sunarak dayanışmayı büyüttü.

Bu kapsamda Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda bisikletlerini süsleyip rengarenk kıyafetleriyle alanı dolduran kadınlar, trafikte bisikletlilerin de var olduğu mesajını vermek için bir araya geldi. Kadınları bisiklet sürmeye özendirmek ve vatandaşları bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmeye teşvik etmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, süslü kadınlar bisikletlerini toplumsal farkındalık yaratmak için sürdü.

Özgecan Aslan Barış Meydanı'ndan başlayan bisiklet turunda kadınlar sırasıyla Mersin İdman Yurdu Meydanı, Muğdat Cami, Güven Sitesi, Forum AVM, Yenişehir İtfaiye Dairesi'nden turlayıp, Özgecan Aslan Barış Meydanı'na geri dönerek turlarını sonlandırdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı'nda Kadın Şube Müdürü olarak görev yapan Edibe Sahil, "Bugün burada kadınların sosyal hayata katılımını, bisiklet kullanmasını, çevre duyarlılığını vurgulayacak bir etkinlik yapıyoruz. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 10 yılı aşkın süredir düzenleniyor ve belediyemiz her yıl bunun destekçisi. Burada üretici kadın stantları açıyor ve organizasyona destek oluyoruz. Kadınlarla beraber aynı güzergahta bisiklet sürerek bir farkındalık çalışması yapıyoruz" dedi.

Etkinliğin kadın ve çevre ana temalı önemli bir etkinlik olduğunu da vurgulayan Sahil, "Kadınların sokağa çıkması, bisiklet sürmesi, arabalardan uzaklaşıp bisiklete yönelmesi ve çevre duyarlılığını vurgulamak için bu etkinliği yapıyoruz. Çünkü kadınlar sokağa çıkarsa dünya değişir. Biz bunu biliyoruz ve o yüzden bugün buradayız" diye konuştu.

Etkinliğin, dünyanın en renkli ve en güçlü tek global kadın hareketi olduğunu vurgulayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nun Mersin Organizatörü Ebru Petek Budur, "Bu hareket, 2013 yılından itibaren Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında sürdürülebilir ve aktif ulaşım konularına dikkat çekmek üzere yapılıyor.

Otomobilsiz Kentler Günü'nde, kadınların toplumda dilediği gibi görünür olmasının yanı sıra bisikletle birlikte daha görünür olmasını ve toplumun bisikletli ulaşımına yönelik saygı kazandırılmasına olanak sağlıyor. Ayrıca iklim krizine dikkat çekmek için karbon salınımın atmosfere yayılması gibi ekonomiden sağlığa, sosyal faydaya kadar çok önemli amaçları içinde barındırıyor" ifadelerine yer verdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nu yapmaya başlayan 6.'ncı şehrin Mersin olduğunu ve 2015'ten beri her sene yapıldığını vurgulayan Budur, "Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin de destekleriyle Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'nu yapıyoruz. Bu da kentin hem kültürel hem de sosyal mirasına, geleceğine çok değerli bir imza bırakıyor.

Yıllar içerisinde gündelik yaşamlarında bisiklet kullanmayı alışkanlık edinen kadın sayısında çok büyük bir artış gözleniyor. Bisikletli kadının sokakta görünür olması aynı zamanda diğer erkeklerin, kadınların ve çocukların bisiklet kullanmaları için çok önemli bir rol model de oluşturuyor" şeklinde konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close Süslü kadınlar, farkındalık için pedal çevirdi
Süslü kadınlar, farkındalık için pedal çevirdi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: