rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 262 (262)

Toplam Ziyaret: 26.543.965 (24.401.269)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
08 Ekim 2023
Sayı : 1.015
Bu kayıt toplam
179 kez okundu.
fb sharer

SEÇER, "MERSİN'İN YENİ YATIRIMLARA İHTİYACI VAR"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu Heyeti onuruna düzenlediği akşam yemeği programında heyet ile bir araya geldi.

Seçer,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve eşi Brigitte Meyer-Landrut, Hırvatistan Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, Fransa Büyükelçisi Isabelle Dumont, Macaristan Ticaret Ateşesi Roland Vegh, İtalya Ekonomi Danışmanı Maria De Stefani Spadafora, İrlanda Büyükelçisi John Mccullagh, Letonya Büyükelçisi P?teris Vaıvars, Litvanya Büyükelçisi Ricardas Degutis, Lüksemburg Maslahatgüzarı Laura Lakaff, Malta Büyükelçisi Theresa Cutajar, Hollanda Maslahatgüzarı Nathalie Lintvelt, Polonya Büyükelçisi Maciej Lang, Portekiz Büyükelçisi Virginia Pina, Romanya Büyükelçisi Stefan Alexandru Tinca, Slovakya Büyükelçisi Jan Psenica, İsveç Büyükelçisi Malena Mard, AB, bürokratları, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ve bürokratları katıldı.

Programda konuşan Başkan Vahap Seçer, Mersin'in huzur ve kardeşlik kenti olduğuna vurgu yaparak Mersin'de belediye başkanı olmaktan dolayı duyduğu mutluluğunu dile getirdi. Mersin'in iç ve dış göçlerin yanı sıra 6 Şubat'ta yaşanan deprem dolayısıyla da büyük bir göç aldığına dikkat çeken Seçer, göçlerin kente getirdiği ilave yüklerden söz etti.

Göç dolayısıyla başta altyapı olmak üzere konut, sağlık ve eğitim gibi konularda yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Seçer, "Bu konuda merkezi hükümetin mutlaka yatırım projeksiyonları var ama yerel yönetimlerin de bu işlerin içerisine dahil olması gerekiyor. Bu konuda da özellikle AB'ye üye ülkelerdeki bazı modelleri, oradaki finans kaynaklarını zorlayarak iş birliği halinde bunu önümüzdeki süreçte hayata geçirmek için arkadaşlarımızla beraber çalışmalar yürütmekteyiz" dedi.

İhtiyaç duyulan altyapı yatırımlarının yüksek maliyete sahip olduğunu söyleyen Seçer, "Altyapı yatırımları yüksek maliyetli yatırımlar ve belediyelerin kendi bütçeleriyle bunu karşılama gücü yok. Ya uygun şartlarda uzun geri ödemeli, uygun finans maliyetli krediye erişeceksiniz ya da hibe kredilerinden yararlanacaksınız. Bu konuda da bizim için en önemli kaynak; yurtdışı krediler, finans kaynakları ve bizimle iletişim halinde olan AB ve AB'ye bağlı kurumlardır. Örneğin FRIT-II kapsamında şu anda 39 Milyon Euro'luk onaylanmış kredimizin yatırıma dönüştürme noktasındayız" ifadelerini kullandı.

Seçer, EBRD tarafından da Mersin'deki kanalizasyon ve atık su arıtma tesislerinde kullanılmak üzere 70 Milyon Euro'luk bir kredi paketinin Büyükşehir'e tahsis edilmesi yönünde çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Misafirperver ve sıcak karşılamaları adına hem şahsı hem de ziyarette bulunan diğer Avrupa büyükelçileri adına teşekkür ederek sözlerine başlayan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Mersin'in çok önemli bir şehir olduğunu ve ziyaretleri sırasında Mersin'e dair çok şey öğrendiklerini ifade etti.

Ziyaretle birlikte göç ve mültecilerin ne kadar önemli olduğunu da Mersin'de duyduklarını ifade eden Landrut, "Suriye' den ya da diğer ülkelerden olan mültecilerin ve bunun çok önemli olduğunu duyduk. Biz Türkiye'yi bu konuda desteklemeye devam ediyoruz. Bunu teyit edebiliriz ama Mersin'de de bir süre önce başlamış olan iş birliği sayesinde bu destekleri sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Kısa bir süre önce Türk Yatırım Platformu'nu kurduklarını ve bu platform sayesinde Türkiye'deki belediyelere daha fazla destek olmaya çalıştıklarını ifade eden Landrut, "Özellikle bahsettiğiniz dönüşüm, değişimi sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz kredilere daha kolay erişmenizi sağlayacak bir platform.

Bu şehir için yaptıklarınız için teşekkür ederiz ve önümüzdeki süreçte bu değişiklikleri yapma çabalarında size başarılar dileriz" diye konuştu.

Program, konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediye Halk Oyunları Ekibi tarafından yöresel oyunlar sergilenmesi ve Büyükşehir Kent Orkestrası'nın müzik dinletisiyle sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close Seçer, "Mersin'in yeni yatırımlara ihtiyacı var"
Seçer, "Mersin'in yeni yatırımlara ihtiyacı var"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: