rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

20 Nisan 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 127 (127)

Toplam Ziyaret: 26.516.112 (24.374.051)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
22 Ekim 2023
Sayı : 1.017
Bu kayıt toplam
192 kez okundu.
fb sharer

ÜRETİCİLERE CEVİZ SOYMA MAKİNESİ

Silifke'de ceviz üretimi yapan üreticiler, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin hediye ettiği ceviz soyma makinesi sayesinde günler süren kabuk soyma derdinden kurtuldu. Makine, üreticilerin iş gücü ve zaman kaybını önlerken, kadın üreticilerin de ev işlerine daha fazla zaman ayırabilmesini sağladı.

Üreticilere ceviz soyma makinesi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin'in Silifke ilçesinde ceviz üretimi yapan üreticilerin günlerce süren kabuk soyma derdi, Mersin Büyükşehir Belediyesinin hediye ettiği ceviz soyma makinesi ile sona erdi.

Her hasat zamanı ceviz soyma zorluğunun derdine düşen üretici için üretimin en zor aşamasını soyma kısmı oluştururken, Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Tarımsal Hizmetler Dairesinin yerinde incelemeler yaparak Silifke ilçesi Cambazlı Köyü Sulama Kooperatifine teslim ettiği makine, üreticilerle buluştu ve toplanan cevizleri soymaya başladı. Günler alan soyma işleminde hem zaman hem de iş gücü açısından kayıp yaşayan üreticiler, günler alan yaklaşık 1000 kilogram cevizi soyma işlemini makine sayesinde birkaç saat içinde tamamlayabilir hale gelirken, gelen makine ağırlıklı olarak soyma işlemini gerçekleştiren üretici kadınları mutlu etti.

Teknik ekip olarak mahalleleri gezerek yerinde incelemeler yaptıklarını ve hangi mahallelere ceviz soyma makinesi verilmesi gerektiğini tespit ettiklerini kaydeden Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığında görev yapan ziraat teknikeri Ramazan Üredi, "Bu yıl Anamur Sugözü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Mezitli Tepeköy Sulama Kooperatifi ve Silifke Cambazlı Sulama Kooperatifine 3 adet ceviz soyma makinesini teslim ettik.

2023 yılında üreticilerden toplam 3 adet ceviz soyma makinesi talebi geldi. Makinemiz saatte yaklaşık 1000 kilogram ceviz soyma kapasitesine sahip. Üreticilerimiz sabahtan akşama kadar topladıkları cevizleri, akşam bir saatte temizleyebiliyorlar. Bu sayede üreticilerimiz, ceviz soyma ile uğraşmaktan kurtuldular" dedi.

Cambazlı Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Şuayip Dölek de bugüne kadar elleriyle soydukları cevizleri artık makineyle soyacaklarını söyleyerek, büyük bir yükten kurtulduklarını ifade etti. Dölek, "Bu makine Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımızın armağanıdır. Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ederiz. Bu makineyi bize armağan etmesiyle, özellikle kadınlar büyük bir iş yükünden kurtuldu. Makine gelmeden önce kilolarca cevizi günlerce elimizle soyuyorduk. Bu da zaman kaybına yol açıyor ve bedenen çok yorucu oluyordu. Makine bizi büyük bir yükten kurtardı. Makineden herkes memnun" ifadelerini kullandı.

Ceviz soyma makinesinin 40-50 kilo cevizi 10 dakika gibi kısa bir sürede soyabildiğini ve kendilerini büyük bir zahmetten kurtardığını kaydeden ceviz üreticilerinden Ali Yetkin, "Makineyle işler daha kolay. Hem zamandan kazanıyoruz, hem beden yorgunluğu olmuyor. Ayrıca kısa sürede daha çok iş yapıyoruz. Başkanımıza, köyümüze yardım ettiği için teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

Ceviz soyan bir makinenin olduğunu daha önce bilmediklerini belirten bir başka ceviz üreticisi Neslihan Yetkin de "Bu cevizleri tarladan topluyor, günlerce soymaya uğraşıyorduk ve ellerimiz kapkara oluyordu. Şimdi makine sayesinde 2 kasa cevizi 10 dakikada soyuyoruz. Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu hizmetleri görünce çok memnun oluyoruz" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Mersin tek yürek olacak'

_assets/fotograflar

CHP'li Başkanlardan örnek davranış

_assets/fotograflar

MTSO, Kentsel Dönüşüm Çalıştayına hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Yenişehir emin ellerde"

_assets/fotograflar

Seçer, mazbatasını halkla birlikte aldı

_assets/fotograflar

6.Tour Of Mersin sona erdi

_assets/fotograflar

Hedef, vergide kayıt dışının önüne geçmek

close Üreticilere ceviz soyma makinesi
Üreticilere ceviz soyma makinesi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: