rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 235 (235)

Toplam Ziyaret: 26.543.938 (24.401.242)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
28 Nisan 2024
Sayı : 1.042
Bu kayıt toplam
109 kez okundu.
fb sharer

NARENCİYE BALI HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mezitli İlçesi Kale Mahallesi'nde gerçekleştirilen "Narenciye Balı Hasat Şenliği"ne katıldı.

Narenciye Balı Hasat Şenliği yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Vali Pehlivan, arıcılarla birlikte kovanlarda bulunan ballı petek çerçevelerini çıkararak narenciye bahçesine kurulan bal sağım çadırı içerisinde bal sağımı gerçekleştirdi.

Arıcılık için, Akdeniz bitki örtüsünün zenginliğinin ideal ve arılar için özellikle önemli bir nektar kaynağı olan portakal, limon, mandalina gibi narenciye ağaçları; kekik, lavanta, ada çayı, defne, okaliptüs gibi aromatik bitkilerin olduğu bölgemizde arıların yapmış oldukları balların hasadına katılan Vali Pehlivan, yapmış olduğu açıklamasında; "Bugün narenciye balı hasadını gerçekleştirdik. Bütün üreticilerimize, arıcılarımıza hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Mersin İlimiz Çukurova'nın bereketli topraklarına sahiptir. Bu topraklarda çok çeşitli tarımsal faaliyetlerde çok çeşitli ürünler yetiştiriliyor ve pazarlanıyor.

İlimizde aynı zamanda iyi düzeyde arıcılık faaliyeti de yapılıyor. İlimiz genelinde yaklaşık 327 bin arı kovanımız var. İlimiz, arı kovanı sayısıyla da Türkiye genelinde 4. sırada yer alıyor. Türkiye genelinde yıllık, toplamda yaklaşık 115 bin ton bal üretiliyor. Bu üretimin 3.500 tonu da İlimizde arıcılarımız tarafından gerçekleştiriliyor. İlimizin; iklimi, coğrafi şartları, bitki örtüsü, arıcılık için ziyadesiyle uygundur. Özellikle nisan, mayıs aylarında narenciye balı dediğimiz ve arıların portakal, limon, mandalina gibi bitkilerden elde ettiği polenlerden oluşan balın ayrı bir yeri var."

İlimizde bitki örtüsü itibariyle narenciye bitkilerinin yanında kekik, defne, okaliptüs gibi aromatik bitkilerin oluşunun da ayrı bir nektar kaynağı teşkil ettiğini belirten Vali Pehlivan konuşmasının devamında; "Yüksek rakımlardaki çam ve diğer endemik bitkiler de arının üretmiş olduğu balın kalitesini arttıran nektar kaynağı bitkiler arasında yer alıyor. Hem mevsim itibariyle hem bitki örtüsü itibariyle kaliteli bal üretiliyor.

İlimizde, organik bal sertifikasını almış olan üreticilerimiz de var. Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği'miz de var ve 2003 yılından beri faaliyetini yürütüyor. Yaklaşık 4 bin üyesi bulunuyor. Arıcılarımız, mevsimine göre düşük rakımlarda narenciye balını, bir iki ay sonra sandal balı diye tabir ettiğimiz balı ve yayla mevsimi geldiğinde de yayla balı, kır balı üretimini gerçekleştiriyor.

Bu kaliteli ürünlerin en elverişli şartlarda yetiştirilmesi için devletimiz tarafından verilen teşviklerden yararlanmasıyla ilgili Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz aracılığıyla da çeşitli projeler yapıyoruz. Bundan sonra da bu projelerimizi arttırmaya devam edeceğiz."

Vali Pehlivan, sözlerinin sonunda; "Burada, arıcılarımızın emeği ve alın teri var. Petek çerçevelerinin balla dolu olduğunu görmekten mutlu olduk. Arının ürettiği bal, insanın ağzını tatlandıran bir üründür. İnşallah üreticilerimizin de ağzının tadı hiç bozulmaz. Bu verimli üretim bereketli kazançlara dönüşür, dönüşecektir.

Bütün üreticilerimize bu hasat döneminin hayırlı, olmasını, bereketli kazançlara vesile olmasını, emeklerinin karşılığını almalarını diliyorum. Arıcılık alanında yaptıkları üretimle hem İlimizin ekonomisine hem de ülkemizin ekonomisine yapmış oldukları katkılardan dolayı da teşekkür ediyor, narenciye bal hasadımız hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Programa; Mezitli Kaymakamı Alp Eren Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt,İlçe Tarım Müdürü ve personeli, Mahalle Muhtarı,mahalle sakinleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close Narenciye Balı Hasat Şenliği yapıldı
Narenciye Balı Hasat Şenliği yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: