rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 266 (266)

Toplam Ziyaret: 26.543.969 (24.401.273)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
19 Mayıs 2024
Sayı : 1.045
Bu kayıt toplam
84 kez okundu.
fb sharer

SEÇER, 'SOSYAL DEVLET, HERKESİN HALİNİ ANLAYACAK'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, '10-16 Mayıs Engelliler Haftası' kapsamında Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı ile ÇİMSA iş birliğinde ihtiyaç sahibi özel gereksinimli bireylere yönelik gerçekleştirilen 'Akülü Sandalye Dağıtım Töreni'ne katıldı. Tören kapsamında 50 özel gereksinimli bireye akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirildi.

Seçer, 'Sosyal devlet, herkesin halini anlayacak'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Akülü sandalye dağıtım töreninde konuşan Başkan Seçer, her yıl gerçekleştirdikleri akülü sandalye dağıtım töreni dolayısıyla özel gereksinimli bireyler ve aileleriyle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. ÇİMSA ile iş birliklerinin yıllardır sürdüğünü ve geleneksel hale geldiğini söyleyen Seçer, "Sosyal güvenlik kurumunun yetemediği veya eksik kaldığı yerlerde, onların şartlarına uymayan bazı bireylere ilave destek amacıyla akülü sandalye desteğini yapıyoruz. Sadece akülü sandalye değil bunun yanında engelli bireylere tekerlekli sandalye de sağlıyoruz" dedi.

5 yıllık görev süresi boyunca Büyükşehir'in özel gereksinimli bireylere yapmış olduğu hizmetlere değinen Seçer, 2019'dan bu yana 282 adet akülü sandalye dağıtımı gerçekleştirdiklerini ve bunun 230'unun da ÇİMSA tarafından kendilerine sağlanan bağış olduğunu ifade etti. 769 adet de tekerlekli sandalye desteğinde bulunduklarını söyleyen Seçer, "Engelli bireylerimize toplam 1051 sandalye sağlamış olduk. Bu hizmetlerimiz devam edecek ve ihtiyaç olduğu noktada katkılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Sadece bunlarla sınırlı değil. Son 5 yılda 32 bin 563 vatandaşımız engelli bireylere yönelik hizmetlerimizden faydalandı" ifadelerini kullandı.

Bir kentin gelişmişliğini etkileyen faktörlerden birinin de özel gereksinimli bireylere yönelik yapılan hizmetler olduğunu dile getiren Seçer, "Eğer marka kent olacaksanız her bireyinizi düşüneceksiniz. Sizlerin de her şeye erişmesini sağlayacağız. Alınan 272 adet yeni limon otobüsler sizi düşünerek ve size uygun alındı. Marka kent olmak, herkese eşit hizmet götürmek ve sosyal belediye olmak budur. Kaldırımlara dikkat edin. Asla siz düşünülmeden yapılmış hiçbir imalatımız yok. Yaptığımız kaldırımlar engelli bireylerimiz düşünülerek yapıldı. Bu ve bunun gibi birçok alanda yaptığımız hizmetlerde mutlaka engelli bireylerimizi de düşünerek yapıyoruz" diye konuştu.

Mersin halkının emeği gördüğüne vurgu yapan Seçer, Mersin'de rekor bir farkla oy aldığını hatırlatarak, "Halk takdir ediyor ki yüzde 60 oy verdi. Mersin halkı emeği, samimiyeti, sevgiyi ve saygıyı görüyor. Ne mutlu bana ki böyle bir halka hizmet ediyorum. Benim için çok büyük bir gurur. Çok güzel hizmetler yapmaya devam edeceğiz. Mersinimizi çok daha güzel noktalara getireceğiz. Amacımız; zengin, fakir, CHP'li AK Partili, Doğulu, Batılı ayrımı olmadan, herkesi kucaklamak, herkesi sevmek ve herkesi saymak. Bizi, ülkemizi ve milletimizi dünyada saygın yapacak olan budur. Birlik ve beraberlik içerisinde olursak büyürüz ve gelişiriz. Dünya da bize saygı duyar. Onun için kavga yok, dostluk, kardeşlik, sevgi ve saygı var" sözlerine yer verdi.

Engelsiz Yaşam Merkezi'nde hem özel gereksinimli bireylere hem de ailelerine yönelik farklı alanda birçok kurslar olduğunu söyleyen Seçer, "Bir diğer hizmetimiz de Yenişehir'deki Engelsiz Yaşam Parkı. Burada da özel gereksinimli bireylere yönelik kurslar veriyoruz. Bunlardan yararlanmanızı istiyoruz" dedi. En son hizmete aldıkları Otizm Aile Danışma Merkezi'nin sayısını artıracaklarını kaydeden Seçer, "Önümüzdeki 5 yılda, Otizm Aile Danışma Merkezi'ni her ilçede açmak istiyoruz. Bunlar; 0-72 ay arası otizm spektrum bozukluk tanısı konan çocukların ve ailelerin faydalanabileceği merkezler. Ocak ayından beri de buraya 70 öğrencinin kaydı alındı. Aileler çok memnunlar ve 'Başkanım bunu yaygınlaştırın' diyorlar. Biz de bu memnuniyetten yola çıkarak ilçelerimizde bunu yaygınlaştırmak istiyoruz" diye konuştu.

Başkan Seçer, yeni açtıkları Alzheimer Yaşam Merkezi'nin de oldukça önemli bir hizmet olduğuna vurgu yaparak, "Bu da önemli bir hastalık. Bunu da belediye olarak önemsiyoruz. Biz burada birinci evre Alzheimer hastalarına hizmet veriyoruz. Gün içerisinde fiziksel, zihinsel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilerek hastalığın seyrini yavaşlatmasını amaçlıyoruz. Hastalar birimde vakit geçirirken hasta yakınları da kendilerine zaman ayırabiliyor" diye belirtti.

Devletin ve kurumlarının, yurttaşlar için olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, "Hastası, engelli bireyi olmayan bilmez. Sosyal devlet herkesin halini anlayacak, herkesin çaresi olacak. Bizler sizler için varız, sizlerin verdiği güçle varız. Bu hizmetler sizlerin ödediği vergilerle oluyor. Sizler oy veriyorsunuz, güç veriyorsunuz; bize makam sağlıyorsunuz, bir de paranızı emanet ediyorsunuz. 'Hırsızlık yapmaz, yetim hakkı yemez, korur' diyorsunuz. Biz de buna layık olmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Seçer, engelli transfer aracı hizmeti, işaret dili tercümanlığı, görüntülü destek hattı gibi önemli farklı hizmetler de verdiklerini belirtti. Seçer, merkezlerde sosyokültürel etkinlikler ve farkındalık çalışmalarının olduğunu da söylerken vatandaşları bu merkezlerden yararlanmaya davet etti. Özel gereksinimli bireylerin yanı sıra yaş almışlara verdikleri hizmetleri de anlatan Seçer, Yaşlı Destek Birimi ve onun gerçekleştirdiği evde bakım, sağlık ve temizlik hizmetleri hakkında da bilgi vererek, "Kimsenin olmadığı yerde biz varız, belediye var, devlet var, bunu önemsiyoruz. Binlerce yurttaşımız tek başına yaşıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi onun sıcak yemeğini her gün götürür. Onurlu devlet yapısı bu anlayış içerisinde olur" dedi.

Mola Evi, Sağlıklı Yaşam Merkezleri, Evde Sağlık Hizmetleri, Kadın Sağlığı ve Danışma Merkezi, Onkoloji Hasta Servisi ve Gezici Sağlık Aracı gibi hizmetlerin Büyükşehir için çok önemli olduğuna değinen Seçer, her ilçeye bu hizmetleri yaymak istediklerinin altını çizdi.

Her şey sizin için, milletimiz için, vatandaşlarımız için var" diyen Seçer, "Herkese eşit hizmet. Adaletin olmadığı yerde gerisi teferruattır. Herkes bana güvenecek. Güvenilir bir belediye başkanıysam daha güzel hizmetler olur, vatandaş da huzurlu olur. Kendinizi rahat hissedin, Mersin'de mutlu, huzurlu ve rahat olun. Bizim ayrıcalık yaptığımız bazı insanlar var tabi. Onlara torpil yaparız. Engelliler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar bizim için önceliklidir ve onlar ayrıcalıklıdır" dedi.

ÇİMSA Fabrika Müdürü Onur Toker, Engelliler Haftası kapsamında yaptıkları akülü sandalye dağıtımını gelenekselleştirdiklerini belirtti. Amaçlarının engelli bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve farkındalığı güçlendirmek olduğunu sözlerine ekleyen Toker, "Bu yıl 50 adet akülü sandalyemizi ihtiyaç sahiplerine Büyükşehir Belediyemizle birlikte ortaklaşa çalışmayla veriyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile yaklaşık süren ortak çalışmamız bizim için çok değerli. Bu bizi çok sevindiriyor" dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir bünyesinde hizmet veren Otizm Merkezi, Engelsiz Yaşam Merkezi ve Engelsiz Yaşam Parkı'ndan yararlanan öğrenciler Başkan Seçer'e teşekkürlerini ileterek çiçek takdim etti. Tören, temsili dağıtımın ardından sona erdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close Seçer, 'Sosyal devlet, herkesin halini anlayacak'
Seçer, 'Sosyal devlet, herkesin halini anlayacak'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: