rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 414 (414)

Toplam Ziyaret: 26.544.117 (24.401.421)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
26 Mayıs 2024
Sayı : 1.046
Bu kayıt toplam
67 kez okundu.
fb sharer

'YEŞİL PASAPORT'A YEŞİL IŞIK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Oda ve Borsa başkanlarına 'Yeşil Pasaport' için yeşil ışık15.05.2024 tarihinde yayınlandı

'Yeşil Pasaport'a yeşil ışık
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

TOBB 80'inci Mali Genel Kurulu kapsamında düzenlenen Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreni'nde iş dünyasına seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ile görüştüklerini 365 Oda ve Borsa başkanına görev süreleri boyunca yeşil pasaport verileceğini bildirdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır ve Meclis Başkanı Hamit İzol, MTSO TOBB Delegeleriyle birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 80. Mali Genel Kurulu'na katılmak üzere Ankara'ya gitti.

Anıtkabir'de Ata'nın huzurunda başlayan program TOBB İkiz Kuleler'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Oda/Borsa Başkanlarının katılımıyla düzenlenen 'Hizmet Şeref Belgesi Plaket Töreni' ile devam etti.

Programa ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala da katıldı.

Törende söz alan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, deprem riskine karşı Orta Anadolu-Doğu Akdeniz hattında yeni bir sanayi havzası kurulması gerektiğini söyledi. Bu hamleyle hem Marmara'nın kentsel dönüşümünün hızlandırılabileceğini hem de Marmara'da yüksek teknolojili yeni yatırımlar için alan açılabileceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ardından vize ve geçiş kotalarına ilişkin şunları söyledi:

"Bir konu var ki bizleri üzmeye devam ediyor. Tüm bu mücadelenin liderlerini vize kuyruklarında bekletiyoruz. Özel sektörün kanaat önderlerinin dış temaslarını kolaylaştıralım ki yolumuz açılsın. Dolayısıyla oda, borsa camiamızın da yeşil pasaportu fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Her zaman reel sektörün yanında duran sizden bu konuda müjdeler geleceğine inanıyoruz."

Törende iş dünyasına seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yakın zamanda kamuda tasarruf tedbirlerini açıkladıklarını hatırlatıp israfın azaltılması gerektiğini belirten Erdoğan, bu paketi kamu iktisadi teşebbüslerle yerel yönetimlerin de uygulaması gerektiğini vurguladı.

Tasarruf yanında ülkenin büyümesi, ekonomik açıdan güçlenebilmesi için üretimin önemine de dikkat çektiği konuşmasını Erdoğan, iş dünyasını ortak akılla birlikte hareket etmeye davet edip verimlilik vurgusu yaparak tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül takdim töreni sırasında ise iş dünyasının yeşil pasaporta ilişkin taleplerine yanıt verdi. Bu konuda Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la da görüştüklerini kaydeden Erdoğan, "İnşallah yaklaşık 365 yanılmıyorsam oda-borsa başkanına bu yeşil pasaporttan verilecek. Hayırlısı olsun, görevde oldukları süre içerisinde yeşil pasaportu kullanma imkânına sahip olacaklar" ifadelerini kullandı.

Program Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreniyle son buldu. Törende 10 ve 20 yılını dolduran delegelere belgeleri takdim edildi. Törende 10. yılını tamamlayan MTSO TOBB Delegesi İbrahim Argün, Hizmet Şeref Belgesi'ni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan aldı.

Genel Kurulda ayrıca açılan stantlarda oda ve borsalar geleneksel ürünlerini tanıtmayı sürdürdü. Bu yıl ilk kez Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Mersin Ticaret Borsası ortak stant açarak Mersin'in geleneksel lezzetlerini tattırdı. Tantuni ve cezerye ikramı yanında bu yıl ilk kez sunulan balık tantuni de büyük ilgi gördü.

Mersin, üç odanın yaptığı etkinlikle bir taraftan güç birliği örneği gösterirken diğer taraftan coğrafi işaretli tantuni ve cezeryesiyle lezzetlerini tanıttı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close 'Yeşil Pasaport'a yeşil ışık
'Yeşil Pasaport'a yeşil ışık
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: