rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Temmuz 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 241 (235)

Toplam Ziyaret: 26.556.258 (24.413.298)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
15 Haziran 2024
Sayı : 1.049
Bu kayıt toplam
65 kez okundu.
fb sharer

'KIZKALESİ' VE 'MERSİN ÜNİVERSİTESİ' DENİZE BIRAKILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın desteklediği, Kızkalesi Rotary Kulübü tarafından hazırlanan ve Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından çalışmaları yürütülecek olan 'Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi' kapsamında üzerine uydu takip cihazı takılan 'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' isimli iki deniz kaplumbağası denize bırakıldı.

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Küresel ısıma, iklim değişikliği, sanayileşme ve kentleşmenin yanı sıra bilinçsiz tüketim ve gezegenin kirletilmesi dolayısıyla yaşam alanları ve sayıları gittikçe azalan deniz kaplumbağalarının değişen alışkanlıkları bu proje ile izlenecek. Yumurtlama döneminin ardından denize ve okyanusa gitmesi gereken deniz kaplumbağaları, zamanla yerleşik alışkanlık göstermeye ve bulundukları bölgeyi terk etmemeye başladılar. Yapılan proje ile deniz kaplumbağaları için yumurtlama alanı olarak son derece önemli olan Mersin'den uzaklaşmama sebepleriyle ilgili ipuçları da bu projeyle ortaya çıkacak.

Yaklaşık 3 yıl sürecek projeden 1 ila 2 yıl arası sinyal alınması planlanıyor. Vatandaşlar, deniz kaplumbağalarının nerede olduğunu Mersin Üniversitesi'nin, Kızkalesi Rotary Kulübü'nün ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin web sayfasından takip edebilecek.

Millet Bahçesi sahilinde yapılan bırakma işlemi öncesinde açılış konuşmaları yapılarak, katılımcılar proje hakkında bilgilendirildi. Açılış konuşmasını yapan Mersin Kızkalesi Rotary Kulübü Dönem Başkanı Timur Dikici, insanlığın çevreye ve okyanuslara büyük zararlar verdiği dönemde böyle bir projenin önem taşıdığını ifade ederek, projede emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, deniz canlılarını korumak adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Mersin Büyükşehir Belediyesi, tüm canlıları özellikle deniz canlılarının korunması için ciddi destekler veriyor ve çalışmalar yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'de deniz denetim yetkisi alan 2 büyükşehirden bir tanesi" dedi.

Projenin yürütücüsü Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, projenin sadece Türkiye'de değil dünyada da çok önemli verileri almayı sağlayacak bir proje olacağını belirtti.

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2022-2023 Dönemi Çevre Ana Komite Başkanı Zehra Korkmaz, projenin nasıl başladığı, nasıl ilerlediği ve küresel hale geldiği ile ilgili detaylı bilgi verdi. Deniz kaplumbağasının yaşamını inceleyecek 8 tane uydu takip cihazı olduğunu söyleyen Korkmaz, 2 deniz kaplumbağasına uydu takip cihazı taktıklarını belirterek, "Bu üreme sezonunda geriye kalan 6 cihazımızı da kaplumbağalara monte edeceğiz. 8 kaplumbağamız Mersin Üniversitesi Kaplumbağa Araştırma Merkezi tarafından takip edilecek. Yaklaşık üç yıl sürecek bir proje. Biz bugün çok heyecanlı ve çok mutluyuz" dedi.

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2022-2023 Dönem Guvernörü Emre Öztürk, projeyi konuşmaya başlayalı 3 yıl olduğunu belirterek, "Benim için çok anlamlı bir gün. Çünkü bölgemizin ilk çevre temalı küresel bağış projesini bugün başlattık. Diliyorum ki çok güzel, sağlıklı veriler alırız ve yaşam döngülerini,, iklim değişikliğinin üzerlerindeki etkisini daha iyi anlarız. Umuyorum onların neslinin devamında bizim de katkımız olmuş olur" dedi.

Konuşmaların ardından 'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' isimli deniz kaplumbağaları katılımcıların eşliğinde denize bırakıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kütüphane fark yaratacak

_assets/fotograflar

Abdullah Özdemir, 'Tarım sektörüne ışık tuttu'

_assets/fotograflar

Merkez yeniden canlanacak

_assets/fotograflar

ESOB ile MEM arasında işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Mersin, Unesco yolunda...

_assets/fotograflar

Mersin ihracatta 7.sıraya yükseldi

_assets/fotograflar

Sanal gerçeklik ile Mersin..

_assets/fotograflar

Geleceğin bilim insanlarına destek

close 'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı
'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: