rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

03 Mart 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 67 (64)

Toplam Ziyaret: 26.489.684 (24.350.462)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
03 Ekim 2023
Sayı : 1.014
Bu kayıt toplam
232 kez okundu.
fb sharer

SİYASET OKULU BAŞLADI

Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimlerde aday olmayı hedefleyen kadınlar için düzenlenen Siyaset Okulu, Doğubayazıt/Ağrı'nın ardından, 2 Ekim – 5 Ekim tarihlerinde Mersin'de devam ediyor. Siyaset Okulu Programı, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER) tarafından yürütülen "Siyaset ve Karar Alma Süreçlerinde Kadınların Güçlenmesi Projesi" kapsamında hayata geçiriliyor.

Siyaset Okulu başladı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Kadın Adayları Desteleme Derneği (KA.DER) tarafından gerçekleştirilen "Siyaset Okulu" programına katılan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'de, Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanının çıktığı kent olduğunu hatırlatarak, "Müfide İlhan 1950'de Türkiye'nin ilk kadın belediye başkanı olarak Mersin'de belediye başkanı seçildi. Şu anda oturduğum koltuğun daha önceki oturan kadın belediye başkanıdır kendisi" dedi.

Mersin'de gerçekleştirilen programa; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, KA.DER Yürütme Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer, KA.DER Genel Yönetim Kurulu (GYK) Üyesi Azime Kocacık, KA.DER Adana Şube Başkanı Zuhal Özbelli ve KA.DER üyeleri katıldı.

Siyasetin insan odaklı bir kavram olduğuna değinen Başkan Seçer, "Siyaset insandır. Yasa yaparsınız, parlamentoda denetleme görevini yaparsınız ama burada her şeysiniz. İyi bir temizlik işçisi, itfaiye personeli, mühendis, finansçı, mali müşavir, aile babası, evlatsınız; herkes sizden bir şey istiyor. Çünkü senden bir şey istemeye gelenler sana vergi ödüyorlar. 'Al bu parayı adaletli kullan, kullan ama çalma, israf etme' diyorlar. Ben liberal görüşlü bir iş insanıyım. Belediye başkanı olduktan sonra 'hayır devlet devletliğini yapacak' dedim ve daha sosyalist politikalar uygulamaya başladım" diye konuştu.

Yaklaşan yerel seçimlerde Mersin'de kadın belediye başkanlarının aday olmasını arzuladığını ve adaylara da her türlü desteği vereceğini vurgulayan Seçer, "6 ay sonraki seçimlerde partim, büyükşehir belediye başkan adayı olarak beni gösterirse adayınız olarak yine çıkacağım meydanlarda konuşacağım. Doğal olarak da 13 ilçe belediye başkan adayı belirlenirken Mersin'de net kazanacağımız ilçelerden birinde en az bir kadın belediye başkan adayımızın olması kanaatimi sunacağım. Adana da aynı şekilde. Çukurova'da kimi oradan aday göstersek o kazanır. Burada Yenişehir ve Mezitli de aynı şekilde, CHP'li olması yetiyor. Başka yere oy vermiyor seçmenler" dedi. Seçer, Mersin'de hem belediye başkanlığında hem de Meclis üyesi seçimlerinde kadın aday ağırlıklı bir aday listeyle seçmenlerin karşısına çıkacaklarını belirtti.

Karaoğlu, 'Başkanımız mücadelenin içerisinde'

Kurulduğu yıldan itibaren kadınların siyasette var olması adına mücadele etiğini hatırlatan KA.DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu ise Başkan Vahap Seçer'in söylemlerinin kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Çünkü bir erkek siyasetçi bulunduğu koltuktan seslenirken genelde 'mış' gibi yapar ve bu erkek siyasetçilerin içinde siyasetin en tepesindeki liderler de vardır. Çünkü hep söylüyoruz, Türkiye'deki kadın sorunu eğer gerçekten ciddiye alınsaydı, sorunu yönetmek yerine çözmek üzere bir takım kararlar alınabilseydi bugün kadın sorunu diye bir konudan bahsetmiyor olacaktık" dedi.

Mücadelenin uzun ve zorlu bir yolculuk olduğuna dikkat çeken Karaoğlu, şöyle devam etti:

"Başkanımız erkektir ama o da o mücadelenin içerisinde ve nasıl olduğunu çok iyi biliyor. Mücadelenin aslında cinsiyeti yok. Tıpkı siyasetin, siyaset yapmanın cinsiyeti olmadığı gibi. Şöyle bakalım bu mücadeleye, kazanırız ya da kaybederiz. Ama bilin ki özellikle siyasette hiçbir başarı kalıcı kılınmıyor. Kaybetmiş olabiliriz. Bıkmayalım, usanmayalım. Mücadelede diğer kadınlar sizin yanınızda olsunlar ve hak ettiğimiz karar mercilerindeki oranları ümit ederim ki yakalarız."

Dinçer, "Aday Adayı olacak kadınlara başarılar diliyoruz"

KA.DER Danışma Kurulu Üyesi İlksen Sorguç Dinçer ise "Önümüzdeki yerel seçimlerde aday adayı olmak için KA.DER Siyaset Okulu'na katılan, ulaşabildiğimiz, bize ulaşan, bize ulaşamayan veya bizim ulaşamadığımız aday adayı olacak kadınları tebrik ediyor, başarılar diliyorum" dedi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Gülcan Kış, 'Havalimanı yine yalan oldu'

_assets/fotograflar

Kariyer Merkezi, dijital dönüşüme destek oluyor

_assets/fotograflar

Sebze Meyve ihracatçıları bir araya geldi..

_assets/fotograflar

Blok tabanlı kurs, yaratıcılık geliştiriyor

_assets/fotograflar

Kaplumbağaların yuvalama alanı temizlendi

_assets/fotograflar

Kadınlar geçmişe yolculuk yaptı

close Siyaset Okulu başladı
Siyaset Okulu başladı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: