rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 434 (434)

Toplam Ziyaret: 26.544.137 (24.401.441)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
05 Kasım 2023
Sayı : 1.019
Bu kayıt toplam
237 kez okundu.
fb sharer

'MERCAN' BİLİM MERKEZİ AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet verecek olan 'Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi'nin açılışını geleceğin bilim insanları çocuklar ile birlikte yaptı.

'Mercan' Bilim Merkezi açıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan merkez, Cumhuriyet'in 100. yılında gençlere ve çocuklara armağan edildi. Yaptığı çalışmalarla her alanda öncü olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, 100. yıla yaraşır pek çok hizmeti hayata geçirmeye devam edecek.

Türkiye'de ilk ve tek olan Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi'nde; interaktif düzenekler, bilimsel etkinlikler, Türkiye'nin en büyük kapasiteli ve en büyük perde çapına sahip planetaryumunda gösteriler, gözlemevi seansları, iklim ve çevre sergileri gerçekleştirilecek.

Başkan Seçer: "Harcamalar sizin paranızla yapılıyor"

Söz konusu merkezin günün ekonomik şartlarında yapılması halinde toplam maliyetinin yaklaşık 300 milyon lira ödenek gerektireceğini belirten Başkan Seçer, "Bu harcamalar sizin paranızla, sizlerin ödediği vergilerden bizlere aktarılan kaynaklarla gerçekleştiriliyor. Bu paralar; çocuklarımıza, gençlerimize, geleceğimizin umudu evlatlarımıza helali hoş olsun" dedi.

"Bilim insanlarının konferans vermesini sağlayacağız"

Seçer, merkezin çocukların eğitimine önemli katkılar sunacağını ve Türkiye'de isminden söz ettirecek bir bilim merkezi olduğunu vurguladı. Merkezin temasının 'İklim ve Çevre' olduğunu ve çağın güncel sorunlarının da iklim değişikliği ve çevre kirliliği olduğunu aktaran Seçer, "Buna atıf olarak bu temayı Bilim Merkezi'mize uygun gördük. Bilim Merkezi'mizde interaktif düzenekler var.

Çocuklarımızı önümüzdeki süreçte belli bir program dahilinde buraya getirdiğinizde bu interaktif düzeneklerin çocuklarımızın eğitimine ne kadar katkı sunacağını veliler olarak sizler de göreceksiniz. Burada önümüzdeki süreçte bilimsel etkinlikler de yapacağız. Bir bilim fuarı yapmayı planlıyoruz. Türkiye'nin, hatta dünyanın saygın bilim insanlarının öğrencilerimize konferans vermesini sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

"Gelecek günleri bu günlerden çok daha iyi yapacağız"

Başkan Seçer, kurs merkezlerinin sadece kent merkezinde değil ilçelerde de olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Her yurttaşın devlet imkanlarına ulaşmada hakkı eşittir. Bunu düşünerek bunları yaptık. Mersin'de yapılan her şey değerli, önemli. Mersin gelişen, büyüyen bir kent. Mersin'i bugünkü bulunduğu yerden çok daha iyi noktalara getireceğiz. Bizler çağdaş insanlarız, bizim mürşidimiz belli. Bizler, 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde gideriz. O'nun dediği gibi; 'Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir' diyen felsefenin ardından giderleriz.

Onun için bilim merkezi açıyoruz. Onun için öğrencilerimize destek veriyoruz, eğitim merkezleri açıyoruz, eğitim yardımları yapıyoruz. İklim ve Çevre Bilim Merkezimiz Mersinimize, Türkiyemize ve çocuklarımıza hayırlı, uğurlu olsun."

Özyiğit: "Biz yatırımımızı çocuklara yapıyoruz"

'Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi'nin sadece Yenişehir'de değil, tüm bölgede ve Türkiye'deki en kıymetli bilim merkezi olduğunu belirten Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise "Kurtuluşumuz mutlaka eğitimde ve doğru yetiştireceğimiz nesillerdedir. Biz yatırımımızı çocuklara yapıyoruz. Onları 0-3 yaş erken çocukluk eğitiminden alarak doğru bir temelle yükseltiyoruz" sözlerine yer verdi.

Zorlu: "Dünyanın sayısı merkezlerinden bir tanesi"

Açılış töreninde bilgilendirme konuşması yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Dr. Kemal Zorlu, bilim merkezlerinin özellikle çocuklara bilimsel çalışmaların ve gelişmelerin interaktif şekilde aktarıldığı merkezler olduğunu söyledi.

Zorlu, "Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi, Türkiye'nin ilk ve tek iklim ve çevre temalı bilim merkezi. Dünyanın da sayılı bilim merkezlerinden bir tanesi" dedi.

Bilim Merkezi'nde; iklim ve çevre temalarında özellikle 6-14 yaş grup çocuklar başta olmak üzere tüm vatandaşlara interaktif bilgilendirmeler yapacağını kaydeden Zorlu, "Proje sonuçlandığında toplam 120 adet deney düzeneği olacak. Bugün açılışla birlikte 70 adet deney düzeneğimiz kullanıma açıldı.

Bu deney düzenekleri çocuklarımıza; yenilenebilir enerji, su kaynaklarının korunması, atıkların kaynağında ayrıştırılması, enerji üretimi ve iklim değişikliği konularında bilgilendirmeler gerçekleştirecek" diye konuştu.

Açılış kurdelesi çocuklarla birlikte kesildi

Merkezin açılışı Başkan Seçer, protokol üyeleri ve çocuklarla birlikte yapıldı ve Seçer kurdeleyi çocuklarla birlikte kesti. Başkan Seçer açılıştan sonra, protokol üyeleri ve çocuklarla birlikte 'Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi'ni inceledi. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Dr. Kemal Zorlu ve görevliler tarafından merkez hakkında bilgiler alan Seçer, deney düzeneklerini inceleyip, görevliler eşliğinde deneyleri deneyimledi.

Seçer, Türkiye'nin en büyük kapasiteli ve en büyük perde çapına sahip planetaryumunda çocuklarla birlikte uzay temalı film izledi. Ardından gözlemevine çıkan Seçer, burada da 35 santimetre çaplı teleskopla ve güneşi gözlemlemek için özel olarak tasarlanan teleskopla güneşi gözlemledi. Seçer, ayrıca merkezdeki öğrenciler ve velilerle de sohbet etti. İnceleme, fotoğraf çekimi ve sahnedeki gösterilerin izlenmesi ile sona erdi.

İklim ve Çevre Bilim Merkezi Hakkında

Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi, toplam 5 bin 500 metrekare alana kuruldu. 2 kattan oluşan merkezin kapalı alanı da yaklaşık 3 bin 500 metrekare. Merkezde ziyaretçiler, iklim ve çevre adına; deneysel ve uygulamalı etkinliklerin yanı sıra farklı konu başlıklarını deneyimleme fırsatı bulabilecekler.

Merkezin içerisinde toplam 120 interaktif deney düzeneği yer alacak. Bu deney düzenekleri sayesinde çocuklara; yenilenebilir enerji, su kaynaklarının korunması, atıkların kaynağında ayrıştırılması, enerji üretimi ve iklim değişikliği konularında bilgilendirmeler gerçekleştirilecek. Merkezde ayrıca iklim ve çevre sergileri de yapılacak. Atölyeler, planetaryum, fuaye, bekleme alanı, bilimsel gösterilerin yapılacağı konferans salonu yer alan merkezde ayrıca bilim ürünlerinin satılacağı bir mağaza ve misafirlerin dinlenebilecekleri bir kafe de var.

Türkiye'nin en büyüğü

Birinci katta yer alan olan planetaryumda, bilgisayarla yönlendirilen çoklu projeksiyon cihazı ile kubbe şeklinde hazırlanan bir yapının içinde güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin 360 derecede görüntüleri yansıtılacak. Bu alanda, uzay boşluğundaki hareketlerin gerçekçi bir şekilde simüle edilebilmesi sağlanacak.

14 metre perde çapı ve 120 yerleşik koltuk kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük planetaryumunda 35 cm çaplı bir yerleşik teleskop da yer alıyor. Ayrıca mobil olarak 1 adet özel güneş teleskobu 2 adet de gece gözlem teleskobu bulunuyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close 'Mercan' Bilim Merkezi açıldı
'Mercan' Bilim Merkezi açıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: