rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Temmuz 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 247 (241)

Toplam Ziyaret: 26.556.264 (24.413.304)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
17 Eylül 2023
Sayı : 1.012
Bu kayıt toplam
170 kez okundu.
fb sharer

TARIK CİĞER, 'HAMMADDE ÜRETİMİ ARTMALI'

Özel Haber - Akdeniz Orman Ürünleri Üreticileri Derneği (AKOD) Başkanı Tarık Ciğer, orman ürünleri sektöründe yaşanan fiyat artışına dikkat çekerek, orman üreticilerinin büyük sıkıntı içerisinde olduğunu söyledi.

Tarık Ciğer, 'Hammadde üretimi artmalı'
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Uluslararası piyasalarda, özellikle Avrupa'da ahşap ve ağaç sektöründe kullanılan ürünlerde büyük bir fiyat düşüşü olmasına karşın, Türkiye'de bu durumun tam tersine işlediğini kaydeden Ciğer, "Ne yazık ki bu durum, sektör temsilcilerimizin rekabet şansını ortadan kaldırmaktadır. Tomruk fiyatları çok artıyor.

Türkiye'deki kereste ve ahşap palet üreticilerinin tek hammadde sağlayıcısı Orman Genel Müdürlüğü. Genel Müdürlüğün bu fiyatları her dönem artırmasının, muhammen bedellerini akıl almaz bir şekilde yükseltmesini anlamak mümkün değil.

Bir önceki dönemde, ki Müdürlük bu fiyatları 2-3 aylık dönemlerde yükseltiyor; 2 bin 100 lira muhammen bedelli olan ürünler 3 bin 600 liraya alıcı bulurken, bu ürünlerin bir sonraki dönemlerdeki fiyatı 4 bin 100-4 bin 200 liraya çıkartılıyor.

Bu duruma akıl erdiremiyoruz. Ve bu sorunun cevabını ne Orman İşletme Müdürlüğü'nden, ne Bölge Müdürlüğü'nden, ne de Genel Müdürlükten alamadık.

Geçmiş yıllarda muhammen bedellerin artışları, bir önceki dönemdeki ihale rakamlarına bakılarak, ortalamasına göre belirleniyordu. Bugün ise, geçmiş dönemdeki rakamların da yüzde 20-30 üzerinde rakamlarda belirlenmesini biz şahsen anlayamıyoruz.

Rekabet edemiyoruz

Ülkemizde, kereste sektöründe ithalatta bir artış söz konusu. Çünkü yurt dışındaki fiyatlar daha uygun ve daha ucuz. Kendi ülkemizde hem hammadde yeterli olmuyor, hem de fiyatlar inanılmaz bir şekilde yükseliyor.

Bugün ormandan tomruk alabilen sektör temsilcilerimiz, yarın aynı fiyata ürünü alamıyorlar. Müşteri bizden sabit fiyat istiyor, biz bunu veremiyoruz. Sektörümüzün paydaşları da bu durumdan oldukça rahatsız. Bu durumu önlemenin yolu da üretimi artırmaktan geçiyor.

Sektörümüzün artık tomruk üretiminin yapılmaması ile ilgili bir takım mazeretlere tahammül edecek gücü kalmadı. Orman Genel Müdürlüğü'nden çağa uygun, daha teknolojik makineler kullanılarak acilen hammadde üretimini artırmasını bekliyoruz" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kütüphane fark yaratacak

_assets/fotograflar

Abdullah Özdemir, 'Tarım sektörüne ışık tuttu'

_assets/fotograflar

Merkez yeniden canlanacak

_assets/fotograflar

ESOB ile MEM arasında işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Mersin, Unesco yolunda...

_assets/fotograflar

Mersin ihracatta 7.sıraya yükseldi

_assets/fotograflar

Sanal gerçeklik ile Mersin..

_assets/fotograflar

Geleceğin bilim insanlarına destek

close Tarık Ciğer, 'Hammadde üretimi artmalı'
Tarık Ciğer, 'Hammadde üretimi artmalı'
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: