rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Temmuz 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 272 (264)

Toplam Ziyaret: 26.556.289 (24.413.327)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
17 Eylül 2023
Sayı : 1.012
Bu kayıt toplam
128 kez okundu.
fb sharer

MEZİTLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ'NE TAM NOT

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi, EBRD (European Bank for Reconstruction and Development) kredi kuruluşu yetkilileri tarafından yapılan incelemelerde tam not aldı.

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'ne tam not
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in öncülüğünde çevre sağlığı ile ekolojik dengenin sağlanmasına hassasiyet gösteren MESKİ'nin, 55 bin metreküp/gün kapasiteye sahip olacak şekilde tasarlanan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'nde karbon, azot ve fosfor gideriminin yanı sıra çamur arıtımı ile ileri biyolojik arıtma gerçekleştiriliyor. Çevre dostu tesisin elektrik tüketiminin büyük kısmı, tesiste üretilen biyogazdan karşılanıyor.

MESKİ Genel Müdürlüğü'nü atıksu arıtma tesislerini en verimli ve donanımlı şekilde işletmeye devam ediyor. EBRD kredi kuruluşundan alınan kredi ile 2016 yılında yapımına başlanan ve 2019 yılında faaliyete geçen MESKİ Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'ne, EBRD kredi kuruluşu yetkilileri tarafından incelemelerde bulunuldu. Kesintisiz bir şekilde bakım ve onarımları yapılarak işletilen tesise yapılan ziyarette, tesisin gerek proses gerekse süreç yönetimleri EBRD yetkilileri tarafından övgüyle değerlendirildi.

Ziyarette, proje aşamasından beri EBRD tarafından takip edilen tesisin; mevcut işletme şartları, çıkış suyu kalitesi, koku giderme üniteleri, yapılan iyileştirme çalışmaları ile çevre iznini almaya hak kazanması üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu. Ziyarete katılan EBRD yetkilileri, yaptıkları değerlendirmeler sonucunda mevcut işletmenin kalitesinden memnuniyet duydu.

EBRD yetkilileri, Silifke Atıksu Arıtma Tesisi'nde de teknik incelemelerde bulundu. 21 bin metreküp/gün kapasiteye sahip birincil, ikincil arıtım ve çamur susuzlaştırma proseslerini içeren tesisin ileri biyolojik arıtmaya çevrilmesi ve kapasite artışı ile ilgili projeler tamamlandı.

Bu kapsamda EBRD kredi kuruluşu tarafından gerçekleştirilen ziyarette, yeni atıksu arıtma tesisi inşa edilene kadar mevcut prosesin maksimum verimde çalıştırılması için yapılan revizyonlar ve yenilemeler EBRD yetkililerine detaylı bir şekilde anlatıldı. Ziyarette, mevcut prosesin yüzde 95 verimlilikle çalıştığı da yetkililere belirtildi.

Ayrıca, MESKİ'nin atıksu arıtma tesislerinin çıkış yapısına kurulan SAİS (Sürekli Atıksu İzleme Sistemi) ile arıtılmış çıkış suyu parametreleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından da sürekli olarak izleniyor. MESKİ, vatandaşların Mersin sahillerinde güvenle denize girebilmesi için çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kütüphane fark yaratacak

_assets/fotograflar

Abdullah Özdemir, 'Tarım sektörüne ışık tuttu'

_assets/fotograflar

Merkez yeniden canlanacak

_assets/fotograflar

ESOB ile MEM arasında işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Mersin, Unesco yolunda...

_assets/fotograflar

Mersin ihracatta 7.sıraya yükseldi

_assets/fotograflar

Sanal gerçeklik ile Mersin..

_assets/fotograflar

Geleceğin bilim insanlarına destek

close Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'ne tam not
Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi'ne tam not
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: