rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 299 (299)

Toplam Ziyaret: 26.544.002 (24.401.306)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
08 Ekim 2023
Sayı : 1.015
Bu kayıt toplam
175 kez okundu.
fb sharer

'ROZA' FİLMİNİN GALASI YAPILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve eşi Meral Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol'un çok satan Roza isimli kitabından uyarlanan Roza filminin galasına katıldı.

'Roza' filminin galası yapıldı
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Galaya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in yanı sıra Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Oyuncu Fikret Kuşkan, filmin oyuncu kadrosu ve teknik kadro, kent protokolü, STK ve oda yöneticileri katıldı.

Başkan Vahap Seçer, Roza filminin Mersin'de çekilmesinden dolayı kent adına mutlu olduğunu belirterek, "Mersin'de tanıdığım ve sevgi, saygı duyduğum bir arkadaşımın romanından esinlenerek, aynı zamanda gerçek bir hayat hikayesini anlatan bir filmin burada çekilmesi kadar, aslında Türkiye'de sadece Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu değil, Türkiye'nin birçok yerindeki toplumsal tabuları, kadına yönelik şiddetten aile içi istismara kadar aslında Türkiye'nin gerçeği olduğunu, ancak konuşmaktan imtina edilen konuları bu romana ve ardından da filme taşınmasından dolayı da böyle bir yapıtın hem cesaret istediğini hem de takdire şayan olduğunu ifade etmek isterim" dedi.

Seçer, filmde oyuncudan yönetmene, kamera arkası ekipten figüranlara kadar emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek, "Mersin'imizin de içinde olduğu böyle başarıların devamını istiyoruz. Buna da tabi ki hep beraber destek verme bir vazifemiz var. Bunu bir vazife olarak da görmek lazım" dedi.

MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, "Bu filmi çekmemizdeki en büyük gayelerimden biri; töre cinayeti, kadına şiddet, çocuk istismarı bir de bu konularda ülkemizin kanayan yaralarını bulmaktı" diyerek,Roza'yı yazarken bu konulara parmak basmak istediğini belirtti.

Urfa'dan Mersin'e göç eden bir ailenin konu edindiği hikayenin önce kitap olarak basıldığını daha sonra bu hikayenin daha fazla yayılması adına film olarak yapıldığını dile getiren İzol, filmin çekilme aşamasında kendilerine kolaylık sağlayan Mersin Valisi'ne, Büyükşehir Belediye Başkanı'na, İl Emniyet Müdürü'ne, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı'na, Mersin İdare Mahkemesi Başkanı'na ve ekibine teşekkür etti.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise filmin toplumsal konularla ilgili farkındalık yarattığına değinerek, "Hepimizin öncelikle bir insan, bir vatandaş olarak hassasiyetle üzerinde durduğu, durması gerektiği ve elbette de devlet kurumlarında çalışan sorumlu insanlar olarak da görevimizin de bir gereği olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz, asla kabul etmediğimiz ve sıfır toleransla yaklaştığımız şiddet konusunu ele almasıyla bu konuda bir farkındalık oluşturuyor" diye konuştu.

Oyuncu Fikret Kuşkan, Mersin'de çok nezih ve çok onur, gurur duyduğu bir izleyici kitlesi ile birlikte olduğunu belirterek, "Ben söze şöyle girmek isterim; öncelikle her hikayeden, her öyküden, her romandan ne film çıkar, ne öykü çıkar, ne de roman çıkar. 'Benim hayatım roman' derler bazıları, bazıları 'benim hayatım film' der, ama bunun böyle olmadığı ortadadır. Çünkü sinematografi dediğimiz her hikayenin filmi yapılamayacağı gibi, sinematografik bir hikaye olması gerekmektedir" dedi.

Bu proje ile birlikte Hamit İzol'u tanıdığını sözlerine ekleyen Kuşkan, daha sonrasında kitaplarını araştırıp okuduğunu ve öncelikle de Roza'ya baktığını ifade etti. Kuşkan, Roza kitabını okuduğunda çok sarsıldığını da söyledi.

Konuşmaların ardından filmi gösterimi gerçekleştirildi. Film, izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close 'Roza' filminin galası yapıldı
'Roza' filminin galası yapıldı
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: