rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

20 Nisan 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 112 (112)

Toplam Ziyaret: 26.516.097 (24.374.036)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
15 Ekim 2023
Sayı : 1.016
Bu kayıt toplam
188 kez okundu.
fb sharer

MTOSB'DE 30.YIL COŞKUSU

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) kuruluşunun 30. Yılını, Cumhuriyet'in 100. Yılında kutladı.

MTOSB'de 30.yıl coşkusu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

MTOSB 30. Kuruluş Yıldönümü Balosu'na Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve Eşi Yıldız Pehlivan, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Talat Dinçer, Deva Partisi Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Arslan, MTOSB Başkanı Sabri Tekli, MTSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, MESİAD Başkanı Hasan Engin, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Sait Kayan, MHP Mersin İl Başkanı Serdar Soydan, MGC Başkanı Kaya Tepe, MTOSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda sanayici katıldı.

Pehlivan, "Gücümüzü köklerimizden alıyoruz"

Gecede konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, sanayicilerin kent ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını ifade ederek, "Cumhuriyetimizin 100. Yılını yıl boyu faaliyetlerle olduğu gibi tabi ki kuruluş günü olan 29 Ekim günü hep birlikte bütün yurtta olduğu gibi Mersin ilimizde de coşkuyla heyecanla ve gururla kutlayacak, idrak edeceğiz.

Böylesi önemli bir yılda, böylesi anlamlı bir yılda, MTOSB'nin de 30. Kuruluş yıldönümünü hep birlikte eda ediyoruz. Elbette ki bu yüzyılın arkasında binlerce yıllar var, biz devlet ve millet olarak binlerce yıllık bir medeniyet geçmişine sahibiz ve gücümüzü de köklerimizden alıyoruz.

1993 yılında 380 hektarlık bir alanda 35 parselle yola çıkılmış ve bugün 230'un üzerinde firma ve 5. etapla birlikte artık 1200-1300 hektarlara kadar giden bir başarı yolculuğu. Bugün 25-30 bin bandında istihdam ve hedef 50 bin istihdam.

Geçtiğimiz haftalarda 4. Bölge'nin toplantılarını yaptık ve memnuniyetle şunu gördük; sanayi alanında adım atma konusunda isteklilik var, cesaret var, arzu ve talep var. Sürekli bizden yer talep ediyorlar.

Firmalarımız ile birer birer görüştük ve görüştüğümüz firmalar istihdamdan, üretimden, teknolojiden, yapay zekâdan bahsediyorlar ve görüyoruz ki sanayicimiz de kendini her geçen gün yeniliyor, çağı takip ediyor, ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip ediyor ve fikrini, projesini, yatırımını buna göre şekillendiriyor.

Bu da geçtiğimiz yıl 4 milyar dolar olan ihracatımızın 6 milyar dolara çıkmasını sağlıyor. Bu akşam aslında bu bağlamda bir şükran gecesi, bu sürece katkı sağlayan, dünden bugüne işini geliştiren, sanayi alanında adım atan, üretim yapan ve hem ilimizin ekonomisine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayicilerimize teşekkür gecesi.

Bu konuda MTOSB öncü rol üstleniyor. Bugün 30 yıllık bir serüven neticesinde bu noktalara gelen OSB'miz var ise örnek teşkil ediyorsa Tarsus'ta da 2 ayrı, Erdemli, Silifke, Anamur ve Mut ilçelerimizde OSB oluşumuna vesile olmuştur. 4. Etabını başlattığımız MTOSB'nin yanına diğer OSB'leri de kattığımızda toplamda etapları ile birlikte 10 OSB'miz var. Bunu da yine mutlulukla ifade etmek istiyorum. Bütün bunlar emeğin, gayretin, alın terinin neticesidir.

İlimizde ilk günden bu güne OSB'mizin müteşebbisinde yer alan valilerimiz, yönetim kurulu başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize ve siz sanayicilerimize şahsım ve Mersin ili adına şükranlarımı ifade ediyorum" dedi.

Tekli, "Bu ailenin ferdi olmaktan gururluyum"

MTOSB'nin sanayiciler ile birlikte büyüyüp geliştiğini ifade eden MTOSB Başkanı Sabri Tekli, yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Başkan Tekli, "Sizleri şahsım ve MTSOB Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Mersin'in ilk ve en büyük Organize Sanayi Bölgesi'nin 30. Kuruluş yılı kutlama gecesine hoş geldiniz diyor, katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum.

30 yıl önce bugün, Mersin ilimizin ileri gelen Kurumları, dernekleri ve tüm dinamikleri bu gece burada olduğu gibi tek bir payda haline gelip bir fidan ektiler. Bu fidanın; bu üretim ve istihdam alanının büyümesi gelişmesi meyvelerini vermesi için her gün tüm özverileriyle çalıştılar.

Bugün geriye dönüp baktığımızda tek bir firmayla 380 hektar alan üzerinde başlayan bu yolculuk, 1.083,5 hektar alana yani 10 milyon metrekareyi aşkın bir yüzölçümüne ulaşarak, dünyanın 100'ü aşkın ülkesine ihracat yapan, 30 bine yakın istihdam sağlayan, yıllık milyarlarca dolarlık hacme sahip bir ticaret merkezi haline geldi.

Önemli lojistik avantajlarla perçinlenen, 250'yi aşkın firmanın bacasının tüttüğü, onbinlerce insana istihdam kapısı olan bu merkez, günümüzde ISO ilk 500'de 11 firma, Tim'in yayınladığı en yüksek ihracat yapanlar listesinde 14 firma, Mersin ili vergi rekortmenlerine ve seçkin yatırımcılara ev sahipliği yapıyor.

30 yıl önce dikilen bu fidan bugün burada bulunan ve programları sebebiyle aramızda yer alamayan binlerce insanın gayretleriyle yeşerdi, büyüdü ve dalları tüm dünyaya uzanan bir ağaç oldu. Meyveleri ise şehrimize, ülkemize ve her bir insanımıza ulaşıyor; aş oluyor, umut oluyor, bereket oluyor.

İşte buradaki başarı; Yöneticilerimizin, bürokratlarımız, üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın, OSB çalışanlarımızın ve birazdan ekrana isimleri gelecek olan boş ve bakir parsellere umudunu eken, bu ülkenin insanına güvenerek yatırım yapan tüm sanayicilerimizin ve çalışanlarının gururudur. Bu ailenin bir ferdi olduğum için bende çok gururluyum.

Öncelikle organize sanayi bölgesine emek vermiş ve ahirete intikal etmiş büyüklerimize Allah'tan rahmet, yaşayanlara ise hayırlı uzun ömürler dilerim. 1993 yılında kurulan bu hayali gerçek kılan, Müteşebbis Heyetimize, Organize Sanayi Bölgesi ailesine, birlikte yürüdüğümüz tüm yol arkadaşlarıma, önceki ve mevcut tüm kurullarımıza, Bölge Müdürlüğü Personeline ve emeği geçen herkese yürekten teşekkür eder,Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nin 30. Yılını kutlarım. Sizlere, şahsım ve Yönetim Kurulum adına şükranlarımı sunarım" dedi.

Düzenlenen gecede MTOSB Müteşebbis Heyetinde bulunan kurum ve kişilere, İSO 500 listesinde yer alan MTOSB firmalarına, 30, 20 ve 10 yılını doldurmuş firmalara plaket takdim edildi.

Plaket töreninin ardından sanatçı Linet'in sahne aldığı gecede sanayiciler 30. Yıl coşkusunu birlik ve beraberlik içerisinde yaşadı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

'Mersin tek yürek olacak'

_assets/fotograflar

CHP'li Başkanlardan örnek davranış

_assets/fotograflar

MTSO, Kentsel Dönüşüm Çalıştayına hazırlanıyor

_assets/fotograflar

Özyiğit, "Yenişehir emin ellerde"

_assets/fotograflar

Seçer, mazbatasını halkla birlikte aldı

_assets/fotograflar

6.Tour Of Mersin sona erdi

_assets/fotograflar

Hedef, vergide kayıt dışının önüne geçmek

close MTOSB'de 30.yıl coşkusu
MTOSB'de 30.yıl coşkusu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: