rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Temmuz 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 253 (247)

Toplam Ziyaret: 26.556.270 (24.413.310)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
26 Kasım 2023
Sayı : 1.022
Bu kayıt toplam
235 kez okundu.
fb sharer

GÜLTAK, "EKTİĞİMİ BİÇMEK İSTİYORUM"

Melemez (Bağcılar İhsaniye) Mahallesi'nde gerçekleşen organik ıspanak, gambilya ve şevketi bostan bitkilerinin toprakla buluşturulduğu ekime katılan Başkan Gültak; 2024 yılı Mart ayı yerel seçimlerini işaret ederek, "Karşınızda vaatlerini yerine getiren ve projelerini gerçekleştiren bir belediye başkanı duruyor. Sizler ektiniz biçtiniz. Ben de Akdeniz'e 5 yıldır ektiğimi, Mart ayında biçmek istiyorum" sözleriyle destek istedi.

Gültak,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi ile İl Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle "Akdeniz'de Kadınlar Organik Yeşillik Üretiyor Projesi" kapsamında gerçekleşen gambilya, organik ıspanak ve şevketi bostan bitkilerinin ekimi yapıldı. Bağcılar İhsaniye (Melemez) Mahallesi'nde 3 buçuk dönümlük alanda gerçekleşen organik ıspanak, gambilya ve şevketi bostan ekiminin hasadından elde edilecek ürünlerin satışından sağlanacak gelir, kooperatif üyesi kadınlara ulaştırılacak.

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bürokratlar, mahalle muhtarları ve kadınların katıldığı ekim öncesi, proje hakkında bilgi veren İhsaniye Mahalle Muhtarı ve Renkli Eller Kadın Girişimi Üretimi Kooperatifi Başkanı Zehra Yılmaz; "Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak'ın desteğiyle kurduğumuz kooperatifimiz ve İl Tarım Müdürlüğümüz tarafından organik ıspanak, gambilya ve şevketi bostan ekimimiz olacak.

Köydeki ve şehirdeki kadınlarımızı kooperatifi çatısı altında toplayıp onların hem ev, hem kent hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sunmalarını sağlıyoruz. Gültak Başkanımızın sağladığı Kadın Emeği Diyarı'nda da kadınlarımız, yapmış oldukları reçelleri, el emeği ürünleri, sıkma ve börekleri satarak aile bütçelerine büyük katkı sağlıyor. Projelerimiz başarıyla sürüyor. Bize katkı veren Başkanımız Sayın Gültak'a çok teşekkür ediyorum" dedi.

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ise konuşmasında, "Bakanlığımızın organik tarımı geliştirme ve yaygınlaştırma programı kapsamında biz de Akdeniz'de Kadınlar Organik Yeşillik Üretiyor' projesiyle bir takım etkinlikler yaptık. Akdeniz ilçemize bağlı İhsaniye Mahallemizde de tohumlarımızı toprakla buluşturup projemizi taçlandıracağız. Bütçesi kısıtlı olsa da karşılığının çok büyük olacağını düşündüğümüz bir proje. Şöyle ki, her insanın güvenli gıda yeme hakkı var ve bu anayasal bir haktır. Dolayısıyla ürettiğimiz ürünlerin bu mevzuat çerçevesinde olması mecburidir" diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da ekim öncesi yaptığı konuşmada, Akdenizli kadınların bir hayali olan kadın kooperatiflerinin kuruluş sürecini ve bu süreçte verdikleri destek ve hibeleri anlattı. "Tabi zamanla bu iş büyüdü" diyen Başkan Gültak, "Belediyemizin yan tarafında, çok kalabalık bir caddede, Kadın Emeği Diyarı adıyla güzel bir dükkân sahibi olmalarını sağladık. Kadınlar üretiyor ve orada satıyor, para kazanıyor. Ulusal çaptaki internet sistemleri üzerinden ve sunduğumuz mekânda çok ciddi satışlar yapıyorlar" şeklinde konuştu.

Kadınlar için farklı mahallelerde kültür ve sanat evleri açtıklarını ve farklı mesleki kurslar verdiklerini ve kadınları farklı şehirlerde gezilere günübirlik gezilere gönderdiklerini kaydeden Başkan Gültak; "Akdenizli kadınlar artık mutlu. Nitekim anketlerde de bu durumu görüyorum. Kadınlara teşekkür ediyorum.

Türkiye'de kadınlardan en yüksek oyu alan belediye başkanı olacağım bu gidişle; onu görüyorum anketlerde. Kadınlar, yüzde 70'in üzerinde oy veriyor bana. Gençler de bir o kadar bizi seviyor. Niye? Sen bu kadar kültür ve sanat evi açar, etüt merkezi açıp gençlere de istihdam ve eğitimde fırsat eşitliği sağlarsan, o gün geldiğinde tercihleri de senden yana olur. Çünkü biz hiçbir ayırım yapmadan insanları seviyor ve değer veriyoruz. Kadınlara, üreticiye, köylümüze değer veriyoruz. Tabi sizler Akdeniz'de 5 yıl boyunca ektiniz, biçtiniz. Artık sıra bende... Ben de çok ektim, 2024 yılı Mart ayında da ektiğimi biçmek istiyorum. Çünkü karşınızda söylediklerini yapan, vaatlerini gerçekleştiren bir siyasetçi duruyor" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Melemez Mahallesi'nde toplamda 3 dönüm büyüklüğündeki verimli tarım toprağına organik maydanoz, bir baklagil bitkisi olan gambilya ile şevketi bostan bitkisinin tohumları atıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kütüphane fark yaratacak

_assets/fotograflar

Abdullah Özdemir, 'Tarım sektörüne ışık tuttu'

_assets/fotograflar

Merkez yeniden canlanacak

_assets/fotograflar

ESOB ile MEM arasında işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Mersin, Unesco yolunda...

_assets/fotograflar

Mersin ihracatta 7.sıraya yükseldi

_assets/fotograflar

Sanal gerçeklik ile Mersin..

_assets/fotograflar

Geleceğin bilim insanlarına destek

close Gültak, "Ektiğimi biçmek istiyorum"
Gültak, "Ektiğimi biçmek istiyorum"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: