rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Temmuz 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 276 (268)

Toplam Ziyaret: 26.556.293 (24.413.331)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
03 Aralık 2023
Sayı : 1.023
Bu kayıt toplam
250 kez okundu.
fb sharer

FUARIN VURGUSU KONTEYNER LİMANI OLDU

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Meclis Başkanı Hamit İzol ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aktoğ, CNR Mersin Lojistik ve Taşımacılık Fuarı'na katıldı.

Fuarın vurgusu Konteyner Limanı oldu
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

30 Kasım'da sektöre kapılarını açan Fuarın açılışında konuşmacıların öncelikli vurgusu kentin beklediği Mersin Ana Konteyner Limanı oldu.

Tarihi İpek Yolu'nun ana arterleri olan Asya, Kafkaslar ve Orta Doğu'da iş birliğini ve ticareti teşvik etmeyi amaçlayan CNR Mersin Lojistik ve Taşımacılık Fuarı; tedarik zincirinin tüm paydaşlarını buluşturdu.

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Türkiye Nakliyeciler Derneği Başkanı Hakkı Başman, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Şerafettin Aras, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Engin, Büyükşehir Belediyesi'ni temsilen Meclis Üyesi Haşim Tuluk, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ve sektör temsilcilerinin katıldığı fuarda sektöre ilişkin rakamsal veriler paylaşılıp değerlendirmeler yapıldı.

100'ün üzerinde firmanın katıldığı fuar, 3 holde 12 bin metrekare alanda düzenlendi. Kara, hava, deniz, demiryolu ve kombine taşımacılığın yanı sıra liman işletmeciliği, antrepo ve depo hizmetleri, hızlı kargo, paket taşımacılığı ve gümrük müşavirliği firmalarını aynı çatı altında toplayan Fuar, Türk lojistik sektörünün önde gelen temsilcilerine ev sahipliği yaptı.

Fuarın açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, tarihi çok eski medeniyetlere dayanan Mersin'in modern anlamda gelişimi demiryolu ve iskelesiyle yakaladığını hatırlattı.

"Yani Mersin, hem doğal hem de tarihi anlamda bir lojistik kentidir" diyen Çakır, Cumhuriyet öncesi başlayıp son 100 yılda hızlanan atılımlarla Türkiye'nin en büyük ikinci limanına, ilk serbest bölgesine, Türkiye'nin en büyük ikinci kara taşıma filosuna, İstanbul'dan sonra en büyük dış ticaret gücüne sahip bir kent ortaya çıktığını söyledi.

Mersin'i depoculuktan kara taşımasına deniz yolundan demir yoluna yeni açılacak havalimanın da eklenmesiyle dört taşıma moduna sahip nadir bir lojistik kent olarak tanımlayan Çakır, 20 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmiyle değerli bir ekonomi kentinin ortaya çıktığını vurguladı. Mersin'de bugün tarım, sanayi, dış ticaret gibi gelişim gösteren her sektörün arkasında kentin lojistik gücü bulunduğuna işaret eden Çakır, şunları söyledi:

"Dünyanın değişen ve gelişen lojistik rotalarında, yine Mersin var. 'Orta koridor' denen Avrupa'nın en batısı ile Çin arasında, yine Mersin var. Tarihi İpek Yolu'nun ana arterinde, yine Mersin var. Mersin'in olmadığı bir tedarik zinciri, küresel anlamda eksik bir rotadır.

Artık gecikmelere tahammülü olmayan Mersin Lojistik Merkezi Projesi ve Mersin Ana Konteyner Limanı yatırımı işte bunun için hayatidir ve geciktirilmemelidir."

Fırsatların telafisinin olmayacağına dikkat çeken Başkan Çakır, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine kısa sürede ulaşmak istiyorsa bu rakamın yaratacağı taşıma yükünü nasıl etkin, hızlı ve az maliyetle taşıyacağını da düşünmek gerektiğini söyledi.

Lojistik olmadan rekabetçi olunamayacağını vurgulayan Çakır, "Bu vesileyle, Mersin'in bu beklentisini tekrar dile getirmek istiyorum. Pandemi sonrası tekrar eski, coşkulu fuar günlerine döndüğümüzü hissettiğimiz bu fuarın önce sektöre, sonra kentimiz ve ülkemiz ekonomisine hayırlar getirmesini diliyorum" dedi.

Hep birlikte kurdelenin kesilmesiyle gerçekleştirilen açılış töreni sonrasında Protokol Üyeleri fuara katılan firmaların stantlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kütüphane fark yaratacak

_assets/fotograflar

Abdullah Özdemir, 'Tarım sektörüne ışık tuttu'

_assets/fotograflar

Merkez yeniden canlanacak

_assets/fotograflar

ESOB ile MEM arasında işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Mersin, Unesco yolunda...

_assets/fotograflar

Mersin ihracatta 7.sıraya yükseldi

_assets/fotograflar

Sanal gerçeklik ile Mersin..

_assets/fotograflar

Geleceğin bilim insanlarına destek

close Fuarın vurgusu Konteyner Limanı oldu
Fuarın vurgusu Konteyner Limanı oldu
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: