rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 292 (292)

Toplam Ziyaret: 26.543.995 (24.401.299)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
23 Mart 2024
Sayı : 1.039
Bu kayıt toplam
143 kez okundu.
fb sharer

'SİİRT FISTIĞI MERSİN'DE..

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte, Mezitli İlçesine bağlı Kuzucubelen Mahallesinde, Valilik himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği "Siirt Fıstığı Mersin'de" projesi kapsamında ilk fidanları toprakla buluşturdu.

'Siirt Fıstığı Mersin'de..
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Vali Pehlivan, fidan dikimi yaptıktan sonra yapmış olduğu konuşmasında; "Değişen iklim koşulları, sıcaklığın artması, su krizi sonucunda suların azalması, üreticileri su ihtiyacı düşük olan tarım ürünlerine yönlendirmeyi gerektirmektedir. Bu gerçekten yola çıkarak hazırlanan bilimsel raporlara istinaden "Siirt Fıstığı Mersin'de" projesi ile su ihtiyacı düşük, fazla bakım gerektirmeyen ve düşük seviyede ilaç kullanımına ihtiyaç duyan, "Siirt Fıstığı" yetiştiriciliğinin Mezitli İlçesinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum." dedi.

Vali Pehlivan daha sonra, Valilik himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği "Siirt Fıstığı Mersin'de" projesi kapsamında fidan dağıtımı gerçekleştirdi.

İlk etapta 3 bin Siirt Fıstığı fidanını Mezitli İlçesine bağlı Kuzucubelen, Kuzucu, Doğançay, Kocayer ve Tepeköy Mahallelerinde ikamet eden emektar çiftçilere dağıtımını yapan Vali Pehlivan fidan dağıtımının ardından yapmış olduğu konuşmasında "Bugün bir araya gelmemize, Siirt Fıstığı ve fıstık yetiştiriciliği vesile oldu. Özellikle de hanım çiftçilerimizin üretimde var olması gerektiğine ve var olduğuna hepimiz şahadet ediyoruz ve inanıyoruz.

Siirt Fıstığı, adından da anlaşılacağı gibi coğrafi olarak bize oldukça uzak bir diyarda yetişen bir ürün olması hasebiyle acaba Mersin'de de verimli bir şekilde yetiştirilebilir mi gibi bir soru işareti herkesin kafasında oluşabilir. Ama bu proje, salt hadi burada üretelim anlayışıyla yapılmıyor. Bilimsel araştırmaları en iyi şekilde yapıldıktan sonra, Kuzucubelen ve çevresinde bu üretimin yapılabileceği konusunda hemfikir olundu.

Siirt Fıstığının burada üretilmesiyle ilgili 3 ana gerekçemiz bulunuyor. Birincisi Siirt Fıstığının su ihtiyacının diğer ürünlere göre az olmasıdır. Bu çok önemli bir konudur. Çünkü yağmurlar azaldı, sular çekiliyor. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğini yaşıyoruz. Dolayısıyla bir yandan mevcut kaynaklarımızı en iyi şekilde ve tasarrufla kullanmamız icap ediyor. Bir yandan da sulama yapılamadığı veya az düzeyde yapılabildiği yerlerde de alternatif ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Siirt Fıstığı diğer ürünler kadar su istemiyor.

İkinci gerekçe de çok da fazla bakım ihtiyacı hissettirmiyor. Bu da önemli noktalardan birisidir. Çünkü belli ürünler sürekli başında durmayı ve ilgilenmeyi gerektiriyor. Elbette ki bu ürünle de ilgilenilecek ama mukayese edildiğinde pek çok ürüne göre daha az bakım gerektiriyor.

Üçüncü bir gerekçe ise, ilaçlamanın da en az gerektiği ürünlerden birisi olmasıdır. Bu da üreticimiz için avantaj teşkil ediyor. Siirt Fıstığını üretmemizdeki diğer gerekçelerden birisi de piyasada bu ürüne yönelik talebin gerek iç piyasada gerek dış piyasada var olmasıdır. Fıstık üretiminde dünyada 3. sırada bulunuyoruz. Dünyada yaklaşık 900 bin ton fıstık üretiliyor. Bunun, bir önceki yıl 240 bin tonunu, geçtiğimiz yıl da yaklaşık 200 bin ton civarında üretimini gerçekleştirmişiz.

Şimdi Mersin'deki mahallelerimizde bu ürünü deniyoruz. İnanıyorum ki başarılı olacaktır. Örnek fidanlarımızı diktik. Bıttım veya diğer adıyla menengiç fidanlarının aşılamalarını 2 yıl içerisinde bu işi uzmanı arkadaşlar rehberliğinde gerçekleştireceğiz. İnşallah başarılı olacak ve birkaç sene sonra birçok ürünün yetiştiği, bereketli Çukurova ve çevresinde fıstığın da adından söz edileceğini düşünüyorum. Emek veren siz kıymetli çiftçi kardeşlerimizin de emeğinin karşılığını en iyi şekilde, en değerli şekilde bulduğuna da tanıklık edeceğimize yürekten inanıyorum.

Bu projede emeği geçen Kaymakamlığımıza, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze, çalışan bütün arkadaşlarımıza ve çiftçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Programda; Mezitli İlçe Tarım Müdürü Kerim Köken, Kuzucubelen Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Yıldırım ve kadın çiftçi Songül Yılmaz da birer konuşma gerçekleştirdi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close 'Siirt Fıstığı Mersin'de..
'Siirt Fıstığı Mersin'de..
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: