rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 296 (296)

Toplam Ziyaret: 26.543.999 (24.401.303)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
28 Nisan 2024
Sayı : 1.042
Bu kayıt toplam
115 kez okundu.
fb sharer

SORUNA ORTAK ÇÖZÜM ARANIYOR

Mersin ve Adana, iki il arasında iki yıl boyunca aksayacak tren yolu ulaşımının getireceği sorunları en aza indirebilmek adına ortak çözüm arıyor.

Soruna ortak çözüm aranıyor
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı ile birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı ziyaret etti.

Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Aziz Kaya, iş insanları Zeki Köklü ve Murat Çani'nin de eşlik ettiği görüşmede Mersin-Adana-Gaziantep hızlı tren hattı çalışmaları sebebiyle Mersin-Adana tren seferlerinin 2 sene boyunca durdurulacak olmasının getireceği ulaşım sıkıntısının çözümü konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Günlük yaklaşık 10 bin kişinin bu hattı kullandığı hatırlatılan görüşmede ulaşımın aksamasının doğuracağı sıkıntılara dikkat çekildi. Mersin'den Adana'ya TOK, Özkoç, Koç ve As Koç olmak üzere 4 kooperatife bağlı 300 araç çalıştığı dile getirildi.

Bu araçların Adana'da yalnızca otogarda durmalarına izin verildiği hatırlatarak bu durumun Mersin'de yaşayıp Adana'da çalışan kişilere iş yerlerine ulaşırken ilave bir ulaşım maliyeti çıkardığı, işe yetişmelerini zorlaştırdığı dile getirildi.

Zaman ve maliyet sorununun çözümü için bu araçların Adana Tren İstasyonu ve Atilla Altıkat Köprüsü olmak üzere iki ayrı noktada yolcu bırakmasına izin verilmesinin talep edilmesi üzerine konuya olumlu bakan Başkan Karalar, ilgili talebin değerlendirileceğini söyledi.

Ziyarette Özdamar ve Sarı seçimlerde güven tazeleyen Karalar'a hayırlı olsun dileklerini de iletti. Başkan Karalar'ın ardından MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar Adana temasları kapsamında Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı ile birlikte Adana ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Göğer 'i de ziyaret etti.

Adana Minibüsçüler Odası Başkanı Nihat Sözütek ile iş insanı Zeki Köklü'nün de katıldığı görüşmede Mersin -Adana arası günlük ulaşımda yapılabilecek işbirlikleri ile bölgenin kalkınmasına yönelik oluşturulabilecek ortak projeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Otobüs seferleri artırıldı, yeni hat açıldı

Mersin ve Adana arasında faaliyet gösteren tren seferlerinin 22 Nisan itibariyle 2 yıl süreyle durdurulması kararının ardından yurttaşlar mağdur olmasın diye harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi, artırılan seferler ve yeni açılan hatlarla önlem aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), yüksek standartlı demiryolu hattı inşaatı çalışmaları sebebiyle Adana - Mersin arası tren seferlerini 2 yıl süreyle iptal edildi. TCDD 6. Bölge Müdürlüğü'nün (Adana) 15 Nisan Pazartesi günü tren seferleri iptalini resmi yazıyla bildirdiği andan itibaren harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede önlemleri aldı.

22 Nisan'dan itibaren uygulamaya konulacak sefer iptallerinin ardından ulaşımını tren ile sağlayan yurttaşları düşünen Ulaşım Dairesi Başkanlığı harekete geçti. Mersin-Yenice arasında faaliyet gösteren 141 No'lu hattın ve Tarsus-Yenice arasında faaliyet gösteren 264 No'lu hattın sefer sayısını arttırdı. Aynı zamanda üniversite öğrencilerini de unutmayan Büyükşehir, Tarsus Atatürk Caddesi'nden başlayan ve Tarsus Üniversitesi ile Çağ Üniversitesi'nce kadar ulaşım sağlayan 263 No'lu hattı da ilk kez 22 Nisan'da sefere başlatacak.

Devlet Demiryolları'nın 2 yıl süreyle kapattığı tren seferleri nedeniyle yurttaşların mağdur olmaması için en kısa sürede önlemlerini aldıklarını söyleyen Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir, "Öğrenir öğrenmez kısa zamanda gerekli önlemleri almaya çalıştık. Tek amacımız halkımızın bu istikamette kesinlikle mağduriyet yaşamaması. O yüzden bu güzergahta daha önceden faaliyet gösteren 141 No'lu Mersin-Arıklı hattımızın 10 olan sefer sayısını 18'e çıkardık. Böylece normalde 2 saatte bir sefer yapan hattımız sabahları yarım saat, öğlen aralarında saat başı Yenice bölgesinden Mersin'e kadar kesintisiz bir şekilde gelecek" diye konuştu.

İstikamette hizmet veren yerel firmalarla da görüştüklerini belirten Demir, "Dört ayrı yerel firmamızın da seferlerini sıklaştırmalarını ve güzergahları revize etmelerini sağladık" sözlerine yer verdi. Sadece Mersin merkeze değil Yenice ve Tarsus arasında faaliyet gösteren 264 No'lu hattın seferlerini de artırdıklarını belirten Demir, "Bu hattımız Üzümlü kavşağından kalkıp Kleopatra Kapısına, Makam, Demir Kapı ve Yenice istikamete gidiyor. Günlük 10 olan sefer sayısını takviye ile beraber 23 sefere çıkarttık" dedi.

Sefer artırmanın yanı sıra yeni bir hat da açtıklarını müjdeleyen Demir, açılan 263 No'lu hattın detaylarını şöyle anlattı: "Tarsus'un içinde ilk defa faaliyete alacağımız 263 No'lu hattımız Tarsus Üniversitesi-Atatürk Parkı-Çağ Üniversitesi şeklinde adlandırıldı. 2 araçlık bu hattımız günde 10-12 sefer faaliyeti gösterecek. Böylece Tarsus'un merkezinden ilk defa Çağ Üniversitesi'ne de öğrencileri taşımış olacağız. 2 üniversite arasındaki ve bu hatların arasında yer alan mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımını sağlamış olacağız."

Vatandaşların bütün bu seferleri Teksin uygulaması üzerinden takip edebileceğini hatırlatan Demir; hareket saatleri, ücret tarifeleri ve kalkış saatlerine ilişkin bilginin de yer aldığını belirtti. Demir aynı zamanda ulasim.mersin.bel.tr adresinde de bu bilgilere ulaşılacağını kaydetti.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close Soruna ortak çözüm aranıyor
Soruna ortak çözüm aranıyor
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: