rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 402 (402)

Toplam Ziyaret: 26.544.105 (24.401.409)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
05 Mayıs 2024
Sayı : 1.043
Bu kayıt toplam
96 kez okundu.
fb sharer

'I TECHKADIN' KADININ SESİ OLACAK

Mersin'de kadın gücünün yüksek teknoloji, mühendislik, tasarım ve bilişim gibi çağın iş kollarına entegrasyonunu sağlamak ve kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde "1TechKadın Proje"si hayata geçirildi.

'I TechKadın' kadının sesi olacak
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (#MTSO) destek ve işbirliğiyle "İlham ver, destek ol, güçlendir" sloganıyla başlatılan ve kadınların gücünü yüksek teknoloji, mühendislik, tasarım, bilişim gibi çağın iş kollarına entegre etmeyi amaçlayan "1 Tech Kadın Projesi" Lansmanı düzenlendi.

TOBB Mersin Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayla Harp evsahipliğinde, MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Gökben Gökbulut'un katılımıyla gerçekleşen lansman, açılış konuşmaları ve proje tanıtımı sonrası Bilginer Havacılık CEO'su Burcu Aydemir'in tecrübe paylaşımıyla sona erdi.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Gökben Gökbulut, projenin yalnızca ekonomik odaklı değil bir toplum projesi olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olarak kadın istihdamını, kadının iş dünyasına katılımını gösteren Gökbulut, "Sosyal, siyasi ve ekonomik hayatta kadın yoksa yaratılan her değer yarım kalmaya mahkumdur" dedi.

Bugün birçok alanda kadınların görev almasına rağmen savuna sanayinde yüksek teknolojili endüstriyel üretimde sayının çok az olduğunu kaydeden Gökbulut, "İşte 1TECHKADIN projesi; içerdiği Rol-Model sohbetlerle, lider kadınları görünür kılmasıyla, genç kızlarımıza yönelik planlanacak atölye ve farkındalık çalışmalarıyla, mentörlük ve kariyer planlaması destekleriyle kadınların teknoloji dünyasında daha çok var olmasını sağlayacak. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak kadın odaklı projelere destek vermeye devam edeceğiz. Arzumuz Mersin'deki kadın odaklı STK'ların bu hedefe birlik ve beraberlik içinde yürümesi ve birbirlerine destek vermeleridir" dedi.

Harp: "Kadınlarımızı yeni dünyaya entegre etmek istiyoruz"

TOBB Mersin Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayla Harp ise sözlerine bugüne kadar yürüttükleri çalışmaları özetleyerek başladı. "Bugün de 1TechKadın'la teknolojide kadın eli diyoruz. Bu projeye sayısız kişi katkı sundu, önerileriyle olgunlaştırdı. Bu anlamda 1TechKadın şu an itibariye senin-benim veya birilerinin değil hepimizin projesidir" dedi.

Projenin geleceğin ekonomisinin temeli olan teknoloji dünyasına ve dijital dünyaya kadınların daha çok katılımının önünü açmayı amaçladığını belirten Harp, bu alanda cinsiyet uçurumunun azaltılmasına destek sunmak istediklerini söyledi.

Sloganlarının "İlham ver, destek ol, güçlendir" olduğunu hatırlatan Harp, "Lider rol – model kadın sohbetleriyle ilham vereceğiz, eğitimlerle, atölye çalışmalarıyla, stajlarla destek olacağız ve kadınlarımızı iş hayatına dahil ederek güçlendireceğiz" dedi.

Proje kapsamında okullarla işbirliği yaparak, okulların bu konuda daha teşvik edici olmasını sağlayacaklarını kaydeden Harp, sadece belli bir gruptaki kadınların değil mesleği ne olursa olsun ev hanımları da dahil olmak üzere talep eden tüm kadınları dijital beceriler ve yetkinliklerle yeni dünyaya entegre etmek istediklerini vurguladı.

Yıl içinde 1TechKadın Teknoloji Festivali, yani Tech-Fest düzenlemek istediklerine de değinen Harp, kadınların yaratıcı, yüksek organizasyon beceresi, güçlü ikna kabiliyeti, sosyal ve duygusal zekaları planlama ve detaycı düşünce becerileriyle 21'inci yüzyıl beceri setlerine sahip olduğunu belirtip bu özellikleri ekonomik güce dönüştürmelerine katkı sunmak istediklerini söyledi.

Aydemir: "Mersin'i gyrocopter ile tanıtmak istiyorum"

Lansman rol-model kadın sohbetleri kapsamında Bilginer Havacılık CEO'su Burcu Aydemir'in tecrübe paylaşımıyla devam etti. 5 yaşından itibaren Mersin'i havadan görmeyi hayal ettiğini anlatan Aydemir bu hayalini mesleğe çevirdiğini söyledi.

Bu hayaliyle Türkiye'de bir hava aracı üreten, bu aracı tescilletip kuyruk numarası alan ilk kadın olduğunu, bildiren Aydemir, Gyro Türk markası ile gyrocopter ürettiğini dile getirdi. Kadın olarak üretime başladığında kendisine inanan sayısı çok fazla olmasa da bugün seri üretime geçtiğini aktaran Aydemir, hedefinin 5 yıl sonra Mersin'i tantuni ve narenciye yanında gyrocopterle tanıtmak olduğunu sözlerine ekledi.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close 'I TechKadın' kadının sesi olacak
'I TechKadın' kadının sesi olacak
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: