rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 364 (364)

Toplam Ziyaret: 26.544.067 (24.401.371)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
19 Mayıs 2024
Sayı : 1.045
Bu kayıt toplam
74 kez okundu.
fb sharer

YILDIZ, "719 MİLYAR LİRA BORÇ VAR"

CHP'li Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, MHP'den devralınan belediyenin borcunun 719.772.306.00 TL olduğunu açıkladı.

Yıldız,
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Başkan Yıldız, göreve başlamasının ardından ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. Belediyenin mevcut gelir gider tablosunu ve borçlarını içeren afiş de belediye binasına asılarak, kamuoyuna sunuldu.

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, görevi devraldığı günden bu yana Toroslar Belediyesinde yaptıkları dikkatli ve titiz çalışmaları basın mensuplarıyla paylaştı.

Başkan Yıldız, tüm belediyenin detaylı bir röntgenini çektiklerini belirterek; "Üzülerek söylüyorum seçim öncesi anlattığımız tüm konularda yaptığımız tespitler bizi doğru ve haklı çıkarmıştır" dedi.

'Halkımızın sözü bizim yönümüz olacak'

Başkan Yıldız, "Burada 30 yıldır hükmünü süren bir siyasi organizasyonu devirerek belediye başkanı olduk. Geldiğimiz günden bu yana gece gündüz demeden mesai arkadaşlarımızla belediyeyi anlamaya çalışıyoruz.

Çünkü bazı borçlarımızı öğrenmemiz geç oldu. Belediyemizle iş yapmış insanlarla görüşerek gerçekten iş yapılmış mı diye anlamımız zor oldu. Kadromuzu tanıdık. Biz ne geçmiş dönemdeki arkadaşlarımızı korumak ne de onlara durduk yere çamur atmak için burada değiliz.

Kampanya döneminden beri söylüyorum. Toroslar Belediyesinde ortak aklı ve kollektif yönetimi oluşturmak için, halkın sözünü kendi yönümüz yapmak için söz vermiştik. Bu sözümüzde duruyoruz, bunun arkasındayız. Halkımızın sözü bizim yönümüz olacak" diye konuştu.

'Belediyede sistemsizlik oluşmuş'

Toroslar Belediyesinin dört merkez ilçenin en büyüğü olduğunu kaydeden Başkan Yıldız; "Coğrafi, nüfus ve bütçe açısından büyük bir ilçe. Bugüne kadar doğru bir vizyonla yönetilmemiş. Hak ettiği değerlere kavuşamamış. Standart belediyecilik anlamında çok ciddi zaafları olduğunu defalarca söyledik.

Standart belediyecilik hizmetleri belli bir programa ve takvime bağlı olarak kendiliğinden yapılması gereken hizmetlerdir. Bu ülkede belli bir sistemi oturtursanız, bu işlerin kendisi tıkır tıkır işler. Bugüne kadar niye yapılmamış? Toroslar Belediyesi bir sistemsizlikle yönetilmiş. Bugüne kadar bütün birimlerde bir sistemsizlik ve kargaşa hakim olmuş. Bu kargaşanın Toroslar Belediyesine ve Toroslar halkına faturası olmuş. Belediyeye gelir gelmez yeni arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bir sistem kurmaya başladık. Bundan sonra hizmetlerin nasıl işleyeceği bir sistem dahilinde olacak.

Gerçekten seçilmemizin ana gayesi olan Yerel Demokrasi'yi yaşama geçirmek için çaba sarf edeceğiz. Standart belediyecilik hizmeti vermeyeceğiz, Yerel Demokrasi'yi hayata geçireceğiz. 350 bin Toroslar halkının her biri, Toroslar Belediyesinin yönetiminde kendisini ifade edebileceği mekanizmaların içerisinde olacak. Beş yıllık stratejik planımızı da bu şekilde hazırlayacağız" dedi.

'Maaş ödeme müessesesi değiliz'

Toroslar Belediyesinde toplam 1058 kişinin çalıştığının bilgisini veren Başkan Yıldız; "Bu kadar işçi çalıştıracak bir iş yok Toroslar Belediyesinde. Zaten çalıştırılmamış, Geldiğimizde gördük ki yüzlerce arkadaşımız işe gelmiyor, işe geliyorsa da belediyenin muhtelif birimlerinde akşama kadar çay içip sohbet ediyor. Bu çalışma barışını da bozuyor. Bunları yavaş yavaş çözmeye başladık.

İşten çıkarmalar, kamuoyunda konuşuldu. Biz bunları gizli saklı yapmadık. Yapacağımızı da seçimden önce de söylemiştik. 350 bin Toroslar halkının hakkını korumakla mükellefiz. Bize emanet edilen hazine Torosların'ın bütçesi. Toroslar'ın bütçesini, Toroslar halkının en faydalı bir şekilde kullanmak zorundayız. Toroslar Belediyesi, işe gelip gitmeyen arkadaşlarımıza bir maaş ödeme müessesesi değildirdir. İşçi sınıfından gelmiş, yıllarca sendika mücadelesi vermiş bir belediye başkanı olarak işçi hakları, kamu çalışanları hakları konusunda herhangi bir kural dışında hamlede bulunmayız" dedi.

'Gayrimenkuller nerede?'

Toroslar Belediyesi'nin gayrimenkul yönünden çok zengin bir belediye olmasına karşın 30 yılda bu zenginliğin kaybedildiğini anlatan Başkan Yıldız, "30 yıl boyunca bu kentin neyi vardı, bunlar kimlere nasıl verildi, nereye gitti, nasıl satıldı? Satılan bu mülklerden elde edilen gelirler ne oldu? Bugün 2 milyar lira değerinde olan gayrimenkulümüz neden 40 milyona elden çıkarıldı? Bu halk bunun hesabını sormaz mı? Biz bunun hesabını sormaz mıyız? Bu kadar zengin bir belediye iken bu kadar fakirleşen bir belediyeye nasıl dönüştü?" diye konuştu.

'İş makineleri çürümeye terk edilmiş'

Belediyeye ait 18 iş makinesi bulunmasına rağmen on milyonlarca liraya dışarıdan iş makinesi kiralandığını tespit ettiklerini dile getiren Başkan Yıldız, "Ülkemizdeki hiç bir belediyede bulunmayan ağır makineler var bizde. Kimisi kısmen bozulmuş kimisinin lastiği patlamış, kimisi çürümeye terk edilmiş, bir kenara atılmış. Bu makinaların önemli bir kısmını bir hafta sürede ayağa kaldırdık. Şu anda bu makineler sahada ve çalışıyor" dedi.

'Dükkanlar peşkeş çekilmiş'

Toroslar'da onlarca dükkan, düğün salonu ve havuz bulunduğunu ancak bu mülklerin yıllarca birilerine kiraya verildiğini ve bu kişilerin özel mülkü haline getirildiğini kaydeden Başkan Yıldız, "Yıllardır ihaleye gidilmeden kimin niye kullandığı ve nasıl kullandığı belli olmadan birileri yıllarca kendi malı gibi buraları kullanmış. Bu dükkanlar birilerine peşkeş çekilmiş. Şartnameye göre 3. kişiye dahi ihale edilemezken 23. kişiler buraları kullanmış" diye konuştu.

'Sorunları çözeceğiz'

Toroslar'ı sokak sokak gezdiğini anlatan Başkan Yıldız, "Toroslar'ın hangi mahallesine asfalt dökülmüş? Hangi mahallesinin sorunu çözülmüş? Burada ne yapılmışsa Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar bunlar" dedi.

Başkan Yıldız, kısa süre içinde bütün bu sorunları çözerek Toroslar'ı tıkır tıkır her alanda işleyen ve çalışan bir belediye haline getireceğiz diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close Yıldız, "719 milyar lira borç var"
Yıldız, "719 milyar lira borç var"
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: