rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

19 Haziran 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 389 (389)

Toplam Ziyaret: 26.544.092 (24.401.396)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
09 Haziran 2024
Sayı : 1.048
Bu kayıt toplam
45 kez okundu.
fb sharer

2.ROBOT KAMPI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı'na bağlı Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri tarafından düzenlenen ve 2 gün süren '2. Mersin Robot Kampı-2024" renkli görüntülere sahne oldu.

2.Robot Kampı gerçekleştirildi
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin genelinden ve farklı illerden 74 takımın katıldığı ve Tarsus Gençlik Kampı'nda gerçekleşen kampın ana teması 'Doğal Afetler' oldu.

3 farklı robotik alandaki kategoride gerçekleşen '2. Mersin Robot Kampı-2024" etkinliğinde Full Volume, Master Piece ve Doğal Afetler Projeleri yarışmaları gerçekleştirdi.

Mersin ve Tarsus başta olmak üzere Aydın, Osmaniye, Şanlıurfa, Erzurum ve Adana'dan 500'e yakın öğrenci, 750 veli ile 74 takımın katıldığı etkinlik sonunda jüri değerlendirmesi ile 28 takıma kupa, madalya ve katılım belgesi verildi. Programa katılım sağlayan velilerin de oldukça heyecanlı oldukları gözlendi.

Robotların yarışmaları büyük merakla takip edilirken, doğal afetlerde kullanılması için planlanan mobil yangın söndürme dronesi, tsunami anında tehdidi algılayan ve uyaran sistem, fabrika atık sularının arıtılarak çevre kirliliğinin önlenmesini amaçlayan onlarca genç fikrin projeleri stantlarda sergilendi. Kamp etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Doğa Parkı gezisi, şehir turu ve çeşitli aktiviteler yapılırken, ikramlarda da bulunuldu.

Kampa katılan misafirlerle birebir ilgilenen Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, çocuk atölyeleri ile bilimsel çalışmaları yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirterek, "Çocuklarla yaptığımız çalışmalarda en gurur duyduğumuz çalışmalardan birisi, teknoloji çalışmalarımız. Çocuklarımızda, teknoloji konusunda merak uyandırmaya çalışıyoruz. Onların yapabilirliklerini, kendilerine göstermeye çalışıyoruz. Aileler de bu konuda bizi çok destekliyor.

Şu anda Mersin ve Tarsus'ta 2 atölyemiz var. Bu etkinlikleri yaptığımız Silifke'de ek bir binamız ve bir de gezici otobüsümüz var. Ama biz istiyoruz ki; önümüzdeki 5 yılda, tüm kadın ve çocuk çalışması yaptığımız yerlerde, çocuklara bu teknoloji çalışmalarını gösterebildiğimiz birimler açalım. İhtiyacımız da bu, amacımız da bu, gitmek istediğimiz yol da bu" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri Sorumlusu Emre Aşkın ise kampa katılımın oldukça yoğun olduğunu belirterek, "Burada Mersin Robot Kampı'nın 2.'sini gerçekleştiriyoruz. İlkini 2022 yılında yapmıştık ve 350 öğrenci katılmıştı. Bu yıl ise 500 öğrenci ile 6 farklı şehirden gelen 74 takım burada mücadele veriyor. 3 farklı kategoride robot performansları, proje geliştirme etkinlikleriyle etkinliğimiz devam ediyor.

Çok heyecanlıyız, çocuklar çok mutlu. Tarsus'a ilk defa gelen öğrenciler var ve bu konuda hazırladığımız etkinliklerle şehrimizi tanıtıyoruz. Tarsus'ta bu kapsamda bir robotik kamp gerçekleştirilmedi. Zaten bizim konseptimiz, özellikle kamp statüsünde. Bu anlamda Mersin genelinde de bir ilki 2022'de gerçekleştirdik. Bunu da geleneksel hale getirdik ve her yıl bu etkinlikleri düzenlemeye devam ediyoruz" diye konuştu.Son Haberler:
_assets/fotograflar

_assets/fotograflar

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız

_assets/fotograflar

'Fikir Otobüsü'nde ödüller sahiplerini buldu

_assets/fotograflar

'Kızkalesi' ve 'Mersin Üniversitesi' denize bırakıldı

_assets/fotograflar

Minikler, denizin önemini öğrendi

_assets/fotograflar

eTwinning okul etiketi belgeleri verildi

_assets/fotograflar

Plajlar yaz sezonuna hazır

close 2.Robot Kampı gerçekleştirildi
2.Robot Kampı gerçekleştirildi
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: