rss

Tarayınızda RSS Okuyucu yüklü ise,
Site haber akışımıza üye olabilirsiniz.

17 Temmuz 2024

Bugün Günlük Ziyaret: 255 (249)

Toplam Ziyaret: 26.556.272 (24.413.312)

1000'inci sayımızı kutluyor, bizleri bugünlere getiren okurlarımıza ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.
15 Haziran 2024
Sayı : 1.049
Bu kayıt toplam
82 kez okundu.
fb sharer

MAVİ BAYRAK'DA 8.SIRADAYIZ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin'in Türkiye'de Mavi Bayraklı iller arasında 8. Sırada olduğunu kaydederek, "41 plajımızdaki 11 Mavi Bayraklı plaj sayısını ilk etapta, makul bir süre içinde yüzde 100 artışla, iki katına çıkartmak suretiyle mevcut plajların yarısının Mavi Bayrak almasını sağlamayı bugün itibari ile hedef olarak belirliyoruz" dedi.

Mavi Bayrak'da 8.sıradayız
1 / 1 )  Görselleri büyük görmek için tıklayınız.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte; Erdemli İlçesi Kumkuyu Mahallesinde yer alan Olbios Plajında, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve ilgili kurum kuruluşların işbirliği ve koordinasyonuyla düzenlenen 'Mersin İl Mavi Bayrak Töreni'ne katıldı.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan mavi bayrak oluşumunun 1980'li yıllara dayandığını belirterek, "Mavi Bayrak 1985 yılında ilk defa Fransa'da veriliyor. 1987 yılında Avrupa ülkelerinde ve daha sonrasında diğer ülkelere, diğer kıtalara yayılıyor ve 1993 yılında ilk kez ülkemizde de Mavi Bayrak uygulaması yapılıyor. İlimizde de 2007 yılında ilk Mavi Bayrak uygulaması yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Mersin'in Türkiye'de Mavi Bayraklı iller arasında 8. Sırada olduğunu kaydeden Pehlivan, "41 plajımızdaki 11 Mavi Bayraklı plaj sayısını ilk etapta, makul bir süre içinde yüzde 100 artışla, iki katına çıkartmak suretiyle mevcut plajların yarısının Mavi Bayrak almasını sağlamayı bugün itibari ile hedef olarak belirliyoruz.

Zamanla geri kalan plajlar da bu standartlara ulaşmalıdır. Mavi Bayrak demek sadece göndere mavi bir bayrağın çekilmesi ve bırakıp gidilmesi anlamına gelmiyor.

Bu uygulamanın en dikkat çeken ve bana göre en önemli özelliklerinden olan yıldan yıla güncelleniyor olması, 15 günde bir bu plajlardan su numunesi alınıyor olması ve bulunması gereken bir kısmının zorunlu bir kısmının kılavuz niteliğinde olan 33 kriterin yerine getiriliyor olmasıdır.

Bu kriterlerin yerine getirilip getirilmediğine hem bir ulusal jüri hem de uluslararası bir jüri karar veriyor. İlimiz bu kriterleri sağlayabilecek özelliğe ve potansiyele sahiptir. 11 plajımız bunu alabildiyse geriye kalan diğer plajlar da bu kriterleri sağlayabilir. Mavi bayrak alınmasındaki temel amaçlardan biri, doğayla uyumlu bir yapı oluşturmak, doğanın dengesini koruyarak çevre bilincini hakim kılmaktır" diye konuştu.

Programda; Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Doğu Akdeniz İller Bölge Temsilcisi Doğan Karataş da bir konuşma gerçekleştirdi.

Vali Pehlivan daha sonra denizin içerisinden deniz aracı ile getirilen Mavi Bayrağı plajda teslim alarak beraberinde bulunan heyet ile birlikte göndere çekti.

Programa; Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Doğu Akdeniz İller Bölge Temsilcisi Doğan Karataş, Mersin Valiliği İl Turizm ve Tanıtım Komisyonu üyeleri, TGA temsilcileri ve sosyal medya kullanıcıları, içerik üreticileri katıldı.Son Haberler:
_assets/fotograflar

Kütüphane fark yaratacak

_assets/fotograflar

Abdullah Özdemir, 'Tarım sektörüne ışık tuttu'

_assets/fotograflar

Merkez yeniden canlanacak

_assets/fotograflar

ESOB ile MEM arasında işbirliği protokolü

_assets/fotograflar

Mersin, Unesco yolunda...

_assets/fotograflar

Mersin ihracatta 7.sıraya yükseldi

_assets/fotograflar

Sanal gerçeklik ile Mersin..

_assets/fotograflar

Geleceğin bilim insanlarına destek

close Mavi Bayrak'da 8.sıradayız
Mavi Bayrak'da 8.sıradayız
Mersin Tercüman.   Haftalık Yerel Siyasi Gazete.   Web Sitemiz'de bulunan hiçbir malzeme yeniden yayınlanmak amacı ile kullanılamaz. Copyright© Mersin Tercüman 2005, tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN
E-posta
 : 
Telefon
 : 
+90(506) 443 37 30
Adres
 : 
Kiremithane Mahallesi, İstiklal Caddesi, Atlas Apt. No:87 Kat:1 No:4 Akdeniz / Mersin
(Özgür Çocuk Parkı yanı - Atlıhan Oteli karşısı)
 
 
ARŞİV
Sayfa başı kayıt adedi: